Technická analýza: Rally amerických bondů skončila

Dluhopisový trh obchází strach a nejistota. Investory teď zajímá jen jedno: Dosáhla rally amerických bondů trvající od roku 1981 svého konce? Technická analýza napovídá, že ano.

Interpretace toho, co se aktuálně děje na 10letém americkém dluhopisu, se ujala jedna z nejpovolanějších osob, a to Louise Yamadaová, které se více jak 40 let živí investičním poradenstvím založeným na technické analýze. Podle ní je důkazem konce rally proražení 2,5% hranice výnosu sledovaného bondu. Teď nás čeká jen pozvolné a několikaleté zvyšování výnosů, neboli pokles cen, který způsobil dluhopisový výprodej.

„Ceny dluhopisů půjdou dolů a vy přijdete o své peníze“ okomentovala Yamadaová situaci agentuře Bloomberg.

Poté, co se v červnu dostal 10letý bond na rekordní minimum, jsme byli svědky růstu jeho výnosu, což eskalovalo 8. listopadu, kdy byly vyhlášeny výsledky prezidentských voleb. Svou roli hraje i Federální rezervní systém, který zvýšil své sazby a v roce 2017 plánuje celkem 3 další takové kroky.

„V případě 10letého Treasury pozorujeme dvojité dno,“ řekl pro Bloomberg analytička. „První pochází z let 2010 až 2012, druhé pak z doby od roku 2015 až do dneška. A právě tyto hodnoty jsou z hlediska technické analýzy klasickým patternem, který označuje konec jednoho trendu a začátek toho druhého.“

Dalším klíčovým ukazatelem, který naznačuje další růst výnosů, je výprodej bondů držených zahraničními investory. Právě oni jsou vlastníci naprosté většiny amerického dluhu ihned po Fedu. Velkou roli v tomto případě hraje Čína, která je největším zahraničním věřitelem USA. Byl to právě rudý drak, který se v posledních měsících zbavoval Treasuries nejrychleji ze všech.

K výprodeji přispěje i prezident Trump, a to vidinou rostoucího zadlužení. Podle odhadů by se americký dluh mohl zvýšit o 5,3 bilionu dolarů, což se nutně podepíše na vzrůstu dluhového břemena z aktuálních 104 % amerického HDP.

Podle Yamadaové je technická analýza historických cen jedním z nejpřesnějších ukazatelů budoucího vývoje amerických dluhopisů. I přesto však je nutné si uvědomit, že cykly rostoucích a klesajících výnosů jsou v případě bondů extrémně dlouhé. Tím pádem bude trvat ještě roky, než se výnos toho 10letého vyšplhá až na 5 %.

„Cykly úrokových sazeb jsou z historického hlediska obvykle dlouhé, a to 22 až 37 let,“ řekla analytička. „Poslední cyklus vyšších sazeb trval od roku 1940 až do 1981. Ten další nebude jiný.“

Newsletter