„Technologická“ věštba aneb Wall Street patří robotům

Wall Street má před sebou bouřlivou budoucnost, která ale nebude patřit lidem. Hlavním motorem růstu finančních společností se totiž stanou automatické obchodní systémy, které společně s nejnovějšími technologiemi ovládnou peněžní i kapitálové trhy.

Takovou představu o nadcházejícím vývoji má analytický tým konzultantské společnosti McKinsey. Ta ve svém posledním dopise klientům jasně uvedla, že budoucnost bude patřit firmám, které se nebojí pracovat s novými technologiemi. „Elektronické obchodování s dluhopisy bude nahrazeno technologií blockchain, do popředí se dostane i algoritmické obchodování. Ve výsledku tedy bude potřeba mnohem méně lidí, a to především v oblasti front a back officu,“ přepisuje slova výhledu agentura Bloomberg.

Jakmile by byl tento proces „přerodu“ dokončen, banky a investiční společnosti by se díky tomu mohly dočkat nárůstu zisků až o 30 %. Menší podniky by pak pomocí technologií měly profitovat především z celkového zefektivnění provozního procesu, které by jim ušetřilo značnou část nákladů.

„Banky, které si projdou celkovou technologickou reformou, ve výsledku skončí s obchodními systémy, které budou zcela odlišné od těch současných. V oblasti salesu a tradignu bude mezi společností a klientem klíčové digitální spojení. Každý proces, který byl do teď čistě manuální, bude nemilosrdně prověřen, zda je možné v něm nalézt jakýkoliv potenciál elektronizace,“ zní slova studie společnosti McKinsey.

Neúprosné změny

Finanční společnosti si po poslední finanční krizi prošly silným osekáním nákladů, především těch zaměstnaneckých. Přispěly k tomu nejen výrazné propady zisku, ale i zavedení nových regulací, prostředí nízkých sazeb a minimálně volatilní trhy.

S tím, jak se elektronické obchodování postupně šíří do oblasti akcií, dluhopisů a měn, je potřeba stále menší počet lidí, kteří by měli na starosti proces kontaktu s klienty a následné vypořádání samotného obchodu.

„V moderní době obchodování je sice potřeba mnohem méně lidí, zároveň je ale kladen důraz především na naprosto odlišné schopnosti, než tomu bylo kdysi,“ přepisuje agentura Bloomberg slova Jareda Moona, jednoho z autorů studie. „Největší poptávka je po inženýrech a datových specialistech, mnohem méně žádoucí už jsou ti, kteří klienty obvolávají. S tím jak se mění schopnosti zaměstnanců, mění se i samotná struktura fungování firem,“ dodal.

Londýn a finanční technologie. Kde se nejvíc investuje?

Místo dění – online

Agentura Bloomberg provedla šetření o tom, které americké banky spolupracují s firmami, jež se zabývají modernizací obchodních systému. Více jak 20 z dotázaných momentálně spolupracuje se společností R3, která pracuje na vývinu systému, jenž by umožňoval obchodování s akciemi, deriváty a půjčkami prostřednictvím technologie blockchain. Právě ta by totiž mohla přispět k mnohem snazší identifikaci vlastníka daného instrumentu a poté i urychlit samotné vypořádání obchodu.

Těm největším bankám by dle Moona mohlo trvat zhruba pět let, než se jim podaří plně implementovat ty nejmodernější technologie, včetně blockchainu a automatických obchodních systémů. Jakmile bude tento proces dokončen, budou ty největší firmy následovat menší, dokud nebude vytvořen nový systém obchodování, který bude probíhat čistě online. „Kapitálové trhy jsou oblastí s rychle učenlivými hráči,“ míní Moon. „Jakmile bude elektronizace novým standardem, rychle se k němu připojí všichni ostatní.“

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter