Byl to Karel Marx, který kdysi prohlásil: „Historie se opakuje, poprvé jako tragédie, podruhé jako fraška.“ Toto rčení velmi pěkně popisuje současnou situaci na akciových trzích. Ke konci roku 2021 plnily mediální prostor rozhovory s Cathie Woodovou, manažerkou fondu ARKK zaměřujícího se na růstové investice do technologických titulů. Největším hitem trhu byly akcie společnosti Tesla, jejíž valuace se vyhoupla do astronomických výšin. Retailoví obchodníci válcovali tradiční short sell strategie stylem, který se dal nazvat spanilou jízdou. Rostly dokonce akcie firem nacházejících se v insolvenci. Jednalo se o bezprecedentní euforický stav.
Co přišlo pak, si ještě živě vybavujeme. Akciové trhy se od února 2022 do listopadu téhož roku propadly o 20 % vyjádřeno indexem, ale některé žhavé tituly ztratily i 80-90 % své hodnoty. Důvodem byla inflace a následné prudké zvýšení úrokové sazby Fedu. Ke konci roku 2022 se situace na trzích zklidnila a indexy začaly pomalu růst. Nejpesimističtější scénáře vývoje projektující propady o další desítky procent se nevyplnily. Mantra o nákupu na každém poklesu, tzv. „buy the dip“ strategie opět zafungovala. Na jaře letošního roku nárůsty probudily potlačený nekritický optimismus a horečnatá nemoc z roku 2021 opět propuká. Technologickým miláčkem místo Tesly se stávají akcie Nvidie, jejichž valuace vyjádřená poměrem P/E dosahuje neuvěřitelné hodnoty 180. Hlavu zvedá i proslulý „meme“ titul GameStop. Fundamentální náboj tomuto vzryvu dává AI. Podobnost s rokem 2021 je až příliš nápadná. Historie se vrátila v převleku frašky.
Korekce akciového trhu vždy v minulosti zamíchala kartami takovým způsobem, že následný býčí trh byl kvalitativně jiným „zvířetem“. Prostá kopie trhu z roku 2021 proto nebudí důvěru, spíše naopak. Jiný oproti roku 2021 je makroekonomický fundament a hlavně úrokové prostředí. V roce 2021 se pohybovaly výnosy státních dluhopisů kolem 1 % a Fed funds byly na nule. Dnes jsou sazby na 5 % a desetiletý státní dluhopis 3,5 %. Vysoké valuace růstových titulů jsou proto ještě absurdnějším jevem než v roce 2021. Přestože býčí trend může ještě nějakou dobu vydržet, euforické nálady bylo dosaženo mnohem dříve, než se akciové indexy přiblížily ke svým historickým maximům. Riziko únavy je proto značné.
Dolar si v posledních dnech prošel zpevněním, ke kterému přispěla nervozita ohledně dluhového stropu a nárůst tržních sazeb. V závěru minulého týdne však americká měna část zisků odevzdala po slovech guvernéra Fedu Powella. Ten uvedl, že díky dění v bankovním sektoru, které by se mělo dle očekávání projevit v přísnějších podmínkách úvěrování, nebude muset centrální banka zvyšovat sazeb ještě více.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0815 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,11 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0756 do 1,0858 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,71 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,92 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,64 ž 23,84 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,85 do 22,11 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME