Temelín otestuje palivo od Westinghouse

Energetická společnosti ČEZ bude v jaderná elektrárně Temelín testovat nové palivo americké společnosti Westinghouse Electric Company. Pro Roklen 24 to uvedla mluvčí ČEZ Barbora Půpánová. Temelín nyní využívá palivo z Ruska. 

„Smlouva s firmou Westinghouse není výběrem dodavatele paliva, ale dohodou o vývoji a následném testování několika palivových souborů. I Westinghouse měl získat příslušnou licenci. Výhoda pro ČEZ by byla v možnosti následné diverzifikace dodavatelů paliva,“ uvedla mluvčí. Dodala, že diverzifikace více dodavatelů je v řadě zemí standardní.

ČEZ má se stávajícím dodavatelem smlouvu do roku 2020 s opcí na pět let. „Ale hodláme otestovat trh a vybrat si nejlepší nabídku. Letos předpokládáme vyhotovení zadávací dokumentace a vlastní tendr by mohl být zahájen na nejpozději počátkem 2017. Výsledek bychom chtěli vyhlásit v roce 2019,“ doplnila Půlpánová.

V Evropské unii je 131 jaderných elektráren. Z toho 60 procent je založeno na technologii Westinghouse, ať už amerického nebo evropského designu. Bulharsko, Slovensko, Finsko, Maďarsko a Česko provozují ruské reaktory – čtyři typu VVER-1000 a 14 typu VVER-440. Tyto země jsou ze 100 procent závislé na dodávkách paliva z Ruska, v některých zemích tyto dodávky zajišťují až 52 procent veškeré produkce elektrické energie.

Newsletter