Temná Faberova vize: Čekejte pád S&P 500 na polovinu

Marc Faber, analytik a vydavatel “Gloom, doom a boom” reportu v rozhovoru na CNBC představil svoji další temnou vizi akciového trhu, který by se podle něj mohla vyrovnat největšímu pádu trhů v historii. „Myslím, že můžeme lehce přijít o pět let kapitálových zisků. Index S&P 500 by tak mohl spadnout k úrovni 1100 bodů,“ řekl Faber s odkazem na pondělní závěr širšího indexu S&P 500. Ten by tak musel oslabit zhruba o polovinu.

Je ironií, že akcie by musely klesnout nejméně o tolik, aby se naplnily jiné Faberovy výkřiky. V říjnu 2009, když se index S&P obchodoval blízko úrovně 1100 bodů, řekl Faber indické mutaci CNBC, že americké a indické akcie jsou „velmi překoupené“ a „šťáva z rally“ je pryč.

Investor Marc Faber, proslulý svými medvědími postoji a předpověďmi pro další vývoj trhů, byl od té doby obecně stále víc medvědí, zatímco akcie stoupaly. Včera, kdy Faber přišel se svojí další temnou prognózou, index S&P vystoupal na rekordní úroveň 2185,44 bodu.

 

 

Na otázku, co by mohlo spustit takový propad, odpověděl, že „nikdy přesně nevíte, proč se to stane“. Dodal, že věří tomu, že zisky na akciových trzích jsou neudržitelné. „Faktem je, že trh nebyl řízen geniálními nákupy, ale odkupy akcií, převzetími a akvizicemi, a vedoucí postavení na trhu se zužuje. Není to o tom, že hodně akcií dosáhlo nových maxim. Jde o docela úzký růst titulů, které jsou velmi silné,“ dodal.

V pondělí celkem 48 procent akcií S&P 500 v posledních třech měsících vystoupalo na 52týdenní maxima a šest procent se dostalo na roční maximum právě v pondělí. I když byly trhy v poslední době klidné, Faber varuje, že „přebytek likvidity, kterou vygenerovaly centrální banky, povede k velké volatilitě.

Věštba „Dr. Dooma“: Zánik hotovosti a růst amerických akcií

Známý investor a pesimista uvedl, že v minulosti ve svém životě opakovaně viděl poklesy trhů o 40 nebo 50 procent, a v některých případech viděl index Dow Jones ztratit 21 procent během jednoho dne. „Může se přihodit tolik věcí,“ poznamenal.

Při pohledu na jeho předpovědi se ale ukazuje, že trvalé růsty na trhu nikdy nebyly z říše skutečných událostí, o kterých Faber uvažoval.

Newsletter