Na zahraničních trzích pozorujeme lehký výprodej dolaru proti euru a proti procyklickým měnám. Měny regionu v zisku. Koruna zpevňuje pod 25,55 za euro.

Temný výhled poptávky prohlubuje dno trhu s ropou

Světové ceny ropy dnes pokračují v citelném poklesu. Severomořský Brent poprvé za pět a půl roku sestoupil pod 63 dolarů za barel, americká lehká ropa WTI obchoduje u 58,5 USD/b. Obavy, které má trh z přebytku nabídky nad poptávkou, dnes ještě více zvýšila prognóza Mezinárodní agentury pro energii (IEA). Ta uvedla, že produkce ropy zůstane vysoká a spotřeba suroviny bude nižší, než se čekalo.

IEA o „nové éře ropy“: Vysoké ceny se jen tak nevrátí

Brent se dostal na dno od července roku 2009. Od počátku týdne ztrácí Brent více než devět procent a je asi 45 procent pod letošním červnovým maximem nad 115 dolary za barel. Americká lehká ropa WTI se ve čtvrtek poprvé za téměř pět a půl roku propadla pod hranici 60 dolarů a tento týden ztrácí asi 11 procent.

Příčinou stupňujícího se propadu cen jsou rostoucí obavy z přebytku suroviny na světovém trhu, zvláště poté, co ropný kartel OPEC v listopadu odmítl zasáhnout proti poklesu cen omezením produkce. IEA dnes snížila odhad růstu světové poptávky po ropě na příští rok kvůli nižší spotřebě v Rusku a dalších zemích a označila za pravděpodobný další pokles cen, protože produkce ropy zůstane na vysoké úrovni.

OPEC tento týden předpověděl, že poptávka po jeho ropě příští rok klesne na 28,92 milionu barelů denně, a bude tak nejnižší za více než deset let. Poptávka by měla být o více než milion barelů denně nižší, než činí současná produkce kartelu.

Gartman: OPEC už není životaschopný projekt

Kdo na světě unese nejnižší cenu ropy?

Podle některých analytiků mohou ceny Brentu dál klesat, protože zásobníky se naplňují a tankerů s ropou bude na mořích stále více. Abhishek Deshpande z Nataxis pro Reuters uvedl, že cena ropy by se mohla dočasně dostat až ke 40 dolarům za barel. Stejné očekávání zaznělo z Íránu v případě, že rozkol v OPEC bude pokračovat.

Ropu uvidíme u 40 dolarů, varuje Írán k rozkolu v OPEC

Newsletter