Tesco – nejhlubší ztráta v historii a tížící dluh

Britský maloobchodní řetězec Tesco utrpěl nejhlubší celoroční ztrátu ve své téměř stoleté historii. Společnost oznámila celkový jednorázový odpis ve výši 7 miliard liber, převážně v nehotovostních aktivech.

Tesco za fiskální rok končící letošním únorem hospodařilo s čistou ztrátou 5,74 mld. liber. Společnost tak uzavřela nezáviděníhodný rok, který poznamenal účetní skandál, personální otřesy i propad tržeb doma i v zahraničí. Společnost tíží dluh ve výši 8,5 mld. liber a deficit penzijního fondu 3,9 mld. liber.

Šéf společnosti Dave Lewis očekává v krátkodobějším horizontu výkyvy výkonnosti firmy, které budou především důsledkem strukturálních kroků včetně prodeje aktiv. Oznámená celoroční ztráta je podle analytiků hlubší, než se čekalo. K celkovému objemu odpisů přispělo největší měrou (4,7 mld. liber) snížení hodnoty obchodů. Tesco čelí vysokým konkurenčním tlakům ze strany levných obchodů a diskontů. Konec roku ale podle firmy naznačil určitý obrat, když počet zákazníků ve čtvrtém čtvrtletí poprvé od roku 2012 vzrostl. Pokles srovnatelných tržeb za stejné období na domácím britském trhu zpomalil na 1,7 procenta (po očištění o prodej paliv) z 5 procent v přechozích dvou kvartálech.

Společnost potvrdila, že vzhledem k hotovostní potřebě nezaplatí dividendu. Uvedla, že dál zvažuje kroky ohledně divize Dunnhumby zaměřené na datovou analýzu – jednou z možností je její prodej.

Tesco (+11 %) nevyplatí dividendu, bude prodávat a šetřit

Účetní skandál a série profit warningů srazily v loňském roce hodnotu akcií Tesco o 43 %. Od začátku letošního roku se titul částečně oklepal, když posílil o 26 %. Investoři dnes pravděpodobně připisují důležitost restrukturalizačním krokům společnosti s potenciálem do budoucna – akcie v úvodu obchodování na londýnské burze zpevňuje o více než procento.

Tesco je největší maloobchodní společností v Británii a třetím největším maloobchodním prodejcem na světě. Od roku 1996 působí rovněž na českém trhu. V současnosti má v tuzemsku více než dvě stovky obchodů, 19 čerpacích stanic a sedm obchodních center. Provozuje také franšízingovou síť Žabka, která čítá více než stovku obchodů. 

Buffett napravuje chybu a prodává Tesco

Newsletter