Evropské výnosy klesají, americké odevzdávají část včerejšího růstu ve středních a dlouhých splatnostech. Dolar proti euru oslabil směrem k 1,1300 EURUSD. Měny regionu oslabují. Koruna se obchoduje nad 25,45 za euro, zlotý čeká na rozhodnutí o sazbách.

Tesla kupuje SolarCity. Své „ano“ řeklo 85 % akcionářů

Elon Musk to nakonec dokázal. I přesto, že před několika měsíci avizované převzetí firmy SolarCity mezi akcionáři Tesly vzbuzovalo poměrně silný odpor, své „ano“ tomuto spojení řeklo 85 % z nich.

Oficiální souhlas tak otevřel prostor pro vznik plně integrované, „čisté“ společnosti zahrnující elektromobily, solární panely a domácí baterie. Pravdou však je, že už samo sjednání tohoto dealu, jehož hodnota činí zhruba 2 miliardy dolarů, s sebou neslo několik kontroverzních otazníků, ať už z hlediska zadluženosti SolarCity, tak i v rámci jejich personálního obsazení. Muskovi se však dá jen těžko odolat…

„Snažíme se vytvořit plně integrovaný produkt,“ řekl CEO Tesly během čtvrtečního sjezdu akcionářů. „K dispozici máme solární střechu, domácí baterie Powerwall a elektromobily. Jakmile tedy zákazník vejde do našeho obchodu, jediné, co stačí, je říci své ano a tím je vše zařízeno. Tento proces funguje, je bezproblémový a vy ho budete milovat.“

„Svým 85% souhlasem dlouhodobí akcionáři jasně vyjádřili důvěru v Elona Muska,“ řekl pro agenturu Bloomberg Ben Kallo, analytik ze společnosti Robert W. Baird. „Jejich volba jakoby říkala: „Nejsme tu jen na další čtvrtletí, jsme tu na další tři až pět let“.“

Život v obří videohře? Aneb Když Musk kupuje Muska

Muskovým plánem je tak sjednotit značku a obchodní síť společnosti Tesla společně se SolarCity, jejímž nejaktuálnějším „koněm“ je projekt „Solar Roof“. Výše zmiňované otazníky však stále nejsou zodpovězeny, což se týká především Lyndona Rivea, šéfa SolarCity a Muskova bratrance. Jaká bude jeho role v nové firmě, je prozatím velká neznámá.

Stejně tak není jasně dané, kdy bude deal uskutečněn. Podle Kalla se však rozhodně nedá čekat, že by se obě firmy spojily jen tak přes noc.

Saxo: Po fúzi se SolarCity může Tesla ztratit na své hodnotě

V návaznosti na potvrzení fúze si akcie Tesly připsaly více jak 2,5 % až na 188,66 dolarů za kus, zatímco SolarCity bezmála 3 %, což odpovídá 20,4 dolarům. Spojení společností pracuje s cenou titulu výrobce solárních panelů na 20,75 dolarech. Při čtvrtečních cenách se tedy jedná o 1,7% prémii

Pravdou je, že obě společnosti si od doby ohlášení svého spojení prošly poměrně výrazným výplachem. Tržní kapitalizace Tesly klesla o 4,8 miliardy dolarů, v případě SolarCity pak spadla o 86 milionů.

Názory, zda se jedná o dobrý krok, či nikoliv, se stále liší. Někteří analytici hovoří o tom, že jde pouze a jen o dobře zamaskovaný bailout těžce zadlužené solární firmy, který je navíc doplněn osobními vztahy. Jiní zase hovoří o dalším, logickém, kroku, který přispěje k vytvoření zcela unikátní technologické a k životnímu prostředí šetrné společnosti, o které Musk neustále hovoří.

Elon Musk jako rytíř Jedi. Opíjí investory rohlíkem?

Newsletter