The New York Times ukazují Česko jako velmoc knihoven

V době Amazonu a internetu se může zdát myšlenka jít si půjčit knihu do knihovny v mnoho místech světa kuriózní a staromódní. Je ale jedna země, která na ní lpí. Je to Česká republika, napsaly The New York Times na svých webových stránkách.

V Česku jsou knihovny všude, kam se podíváte. V zemi je nejhustší síť knihoven na světě, ukázal průzkum Nadace Billa a Melindy Gatesových. Na jednu knihovnu v Česku připadá 1971 občanů. To je čtyřikrát více než v evropských zemích a desetkrát více než ve Spojených státech, kde je 19 583 občanů na jednu knihovnu.

Češi ročně nakoupí knihy za sedm miliard korun, čtvrtinu v e-shopu

Proč je v Česku tolik knihoven? Důvod je takový, že po celá desetiletí byly povinné. Každá obec, od velkoměsta po malé vesnice, musela mít knihovnu ze zákona. Zákon byl přijat v roce 1919, rok poté, co se Československo stalo nezávislou zemí. Hlavní myšlenkou bylo, aby knihovny podporovaly všeobecnou gramotnost a vzdělávání. A fungovalo to.

„Češi si vytvořili silný návyk číst. A dokonce i dnes, ti, kteří navštěvují knihovny, nakupují více knih než ostatní, v průměru je to jedenáct ročně,“ uvedl ředitel Knihovnického institutu Národní knihovny ČR Vít Richter.

Zákon o knihovnách přežil německou okupaci, komunistickou éru a dokonce i rozpad země v roce 1993. Co ale nemohla nakonec přežít, je tlak na rozpočet. V roce 2001 bylo v ČR něco přes šest tisíc knihoven. Od té doby bylo 11 procent z nich uzavřeno nebo se sloučily.

 

Newsletter