Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Tikající bomba akciového trhu

Během posledních šesti let jsme byli svědky intenzivního růstu amerického akciového trhu, který byl popoháněn Federálním rezervním systémem a jeho politikou nulových sazeb. Za tu dobu se hodnota akciového indexu S&P 500 ztrojnásobila a vytvořila tak nová rekordní maxima. Dnes si však investoři pokládají otázku, zda je tento trend dále udržitelný či zda se máme pomalu připravovat na brzký pád. Server CNBC za těchto podmínek poukázal na jeden faktor, který by se dal nazvat skrytou tikající bombou.

Zmiňovaným nebezpečím akciového trhu je rapidní nárůst maržových obchodů. Podle údajů newyorské burzy vzrostl počet nákupů akcií na dluh za rok 2014 na nejvyšší hodnoty od roku 1929. Někteří analytici toto považují za varovný signál, který by v případě negativního výkyvu trhu mohl způsobit obrovské problémy.

„Pokud tento fakt budeme ignorovat, můžeme rovnou zapomenout všechno, co jsme se kdy naučili o riziku“, komentuje situaci Alan Newman ze společnosti Crosscurrents. Byl to právě on, kdo na webových stránkách Crosscurrents upozornil na tento problém. „Mánie roku 2000 a 2007 vypadají v porovnání se současnou situací jako naprosto nezajímavé záležitosti“, dodává.

Dosud největší objem maržových obchodů zažily trhy v roce 2000, těsně před splasknutím tzv. dot-com bubliny, a dále pak v roce 2007, ve kterém proběhla americká hypoteční krize. I přesto, že je tento indikátor často ignorován, sahá jeho historie do daleké minulosti. Konec konců, byly to právě nákupy akcií na dluh, které způsobily krach v roce 1929.

Avšak jako každý jiný indikátor, ani objem maržových obchodů není naprosto dokonalý. Historie ukazuje, že dlouhodobý růst akciových nákupů na dluh nemusí nutně znamenat okamžité problémy. V podstatě se může jednat o začátek zdravého „býčího“ trhu nebo o důsledek arbitráží spojených s fúzemi a akvizicemi.

I sám Newman uznává, že se nejedná o bezodkladný povel k prodeji držených akcií. Zároveň by se však tento fakt neměl ani přehlížet. Dle serveru CNBC je většina traderů dnes přesvědčena, že rekordní objem nákupů na dluh nebude mít vážnější následky. Může však přispět k tomu, že vývoj akciových trhů nebude tak vyhlazený jako byl minulý rok.

Nálada na trzích je prozatím relativně klidná. Pokud se podíváme na index „strachu“ VIX, vidíme, že je jeho hodnota sice lehce zvýšena, avšak nejedná se o žádný extrém. Jediný výrazný výkyv poslední doby proběhl v říjnu minulého roku, kdy investoři očekávaly ukončení kvantitativního uvolňování ve Spojených státech. Tehdy se jeho hodnota dostala nad úroveň 30 bodů (viz. Graf VIX).

Do doby, kdy na trzích převládá relativní klid, nebudou maržové obchody představovat nijak závažný problém. Pokud by však došlo k náhlému propadu, dostaly by se investoři obchodující na dluh do problémů, které by díky jejich množství mohly samotný propad několikanásobně prohloubit. Dá se tak říci, že na akciovém trhu nenápadně tiká bomba, která jednou stoprocentně vybuchne.

Newsletter