Tim Cook má za sebou pětiletku. Co šéf Applu dokáže ve druhé?

Tento týden je to přesně pět let od doby, kdy Tim Cook dostal nezáviděníhodný úkol a v čele technologického gigantu Apple vystřídal Steva Jobse. Nevyléčitelně nemocného zakladatele firmy Apple, který se stal jednou z ikonických osobností svého věku. I přesto, že firma v těchto pěti letech pod vládou Cooka dosáhla významných úspěchů, prodala například téměř miliardu chytrých telefonů iPhone a tržby a zisk se více než zdvojnásobily, se podle analytiků zřejmě až v následujících pěti letech ukáže, čím bude definován jeho odkaz, napsala na svých webových stránkách CNBC.

Ačkoli Tim Cook musí ještě dokázat, že může být stejně inovativní jako charismatický Steve Jobs, tak se mu úspěšně daří držet pozici nejcennější veřejně obchodované firmy na světě.

Tim Cook: Bez rozumných daní USA peníze Applu neuvidí

Analytik firmy Asymco Horace Dediu poznamenal, že firmy historicky procházejí existenční krizí poté, co jejich zakladatel odejde. Skutečnost, že Apple neimplodoval, ale roste, znamená, že Cookova mise je splněna.

Od té doby, co je Cook generálním ředitelem firmy z kalifornského Cupertina, vzrostly její akcie až o 105 procent. Za poslední rok ale tři procenta ztratily. Index S&P 500 za pět let přidal 88 procent a za poslední rok 11 procent. Poslední čtvrtletní výsledky Applu ukazují, že tržby spadly o 14,6 procenta a vykázaly tak druhý kvartální pokles po 13 letech růstu. S tímto posunem tak Cookův odkaz visí na vlásku.  „Investoři možná věřili v nové kategorie produktů, které by udržely růst, protože, jak víte, firma v současnosti neroste,“ dodal analytik BTIG Walter Piecyk.

Akcie Applu? Mohly by růst o 14 procent, tvrdí trader

Ačkoli někteří investoři budou chtít víc, Cook dalece přesáhl to, o co byl požádán. Tedy aby dál neporušeně udržoval v růstu prodej iPhonů, řekl Piper Jaffray analytik firmy Gene Munster. Cookova operační schopnost, jež umožnila Applu hladce zavádět nové produkty po celém světě, je podle něj na špičkové úrovni. „Neviděli jsme toho moc, co se týče inovace, a to bude opravdu to, co od Tima Cooka budeme chtít v průběhu příštích pěti let vidět,“ konstatoval Munster. Dodal, že to budou věci pod jeho vedením, jako například rozšířená realita nebo potenciálně automobilový průmysl. Munsterova cílová cena pro akcie Apple je 151 dolarů, dnes uzavřely na 108,51 dolaru.

Za vlády Tima Cooka firma Apple na trh uvedla pouze jeden zcela nový produkt – Apple Watch. Tržby za chytré hodinky dosáhly miliard dolarů a firmě otevřely zcela novou kategorii produktů. „S Apple Watch firma riskovala a myslím si, že hodinky jsou fenomenální produkt,“ míní analytik firmy Brian White Hamilton Drexel.

Buffett sází na Apple, podíl ve firmě zvýšil o 55 %

Jednou z věcí, kterou investoři bedlivě sledují, je to, kolik peněz dá Apple na výzkum a vývoj. Letos se očekává růst na 10,5 miliardy dolarů, což představuje zhruba čtyři procenta tržeb, doplnil Munster. Za vlády Cooka Apple průběžně aktualizoval iPhony, ale v oblasti inovací se nic velkého nestalo. iPhone 6, jehož prodej byl zahájen v roce 2014, dostal větší displej, což spotřebitelé vyžadovali. Analytici se ale shodují v tom, že Apple prohrál s konkurenty, čekal totiž příliš dlouho.  

Největší příležitost jak se zapsat do historie Applu tak pro Cooka může být vývoj samořiditelného automobilu, poznamenal Dediu.

Newsletter