Tipy Goldman Sachs pro moment, kdy Fed zvedne sazby

Tématem číslo jedna finančních trhů je těsně nadcházející jednání měnového výboru (FOMC) Federálního rezervního systému ohledně budoucí podoby americké úrokové politiky. Přistoupí Fed již ve čtvrtek k prvnímu navýšení úroků za devět let, nebo naopak setrvá v letargii, které se od konce roku 2008 říká „technická“ nula?

Investiční publikum z naprosté většiny očekává druhou variantu. Guvernérka Janet Yellenová by tak během čtvrteční tiskové konference měla ohlásit setrvání hlavních sazeb v rozmezí 0 až 0,25 %. S tímto výhledem se zcela ztotožňuje i analytický tým americké investiční banky Goldman Sachs, který ale zároveň dodává, že s největší pravděpodobností proběhne první krok úrokové normalizace ještě do konce tohoto roku.

Z toho důvodu si tým, jenž vede hlavní akciový stratég David Kostin, připravil seznam titulů, které by investoři vzhledem k očekávanému vývoji amerických úroků měli zařadit a naopak vyřadit ze svého portfolia.

„Kvalitní“ akcie na dobu po Fedu

Analytický tým banky identifikoval skupinu tzv. „kvalitních“ akcií neboli cenných papírů společností s robustní rozvahou. Mezi ně patří ty, u kterých byla během tří měsíců po historických úrokových navýšení pozorována mnohem lepší výkonnost, než měl zbytek trhu. Na základě dat z roku 1994, 1999 a 2004 si tyto společnosti za sledovanou dobu připsaly v průměru zhruba 5 %. Jejich seznam je následující:

Společnost Sektor
Chipotle Služby (pohostinství)
Dollar Tree Služby (diskontní prodej)
Pepsi Spotřebitelské zboží
Kinder Morgan Energetika
BlackRock Finance
Google Technologie
Apple Technologie
Priceline Služby (cestovní ruch)
Oracle Technologie
Wells Fargo Finance

„Nekvalitní“ akcie na dobu po Fedu

Druhou skupinou jsou firmy, u kterých se vyšší úroky podepsaly na zvýšení jejich finančních nákladů, a to proto, že ve své rozvaze měly velké množství závazků s plovoucí sazbou.

„Jakmile bude zahájen cyklus utahování, jako první pocítí jeho dopad ty společnosti, které si půjčují za proměnlivé sazby. Mezi tyto firmy patří především ty, jež mají velký podíl dluhů s nezafixovaným úrokem na celkovém dosud nesplaceném dluhu, a to je například Colgate-Palmolive, Rockwell Collins a Jonhson & Johnson,“ přepisuje slova dopisu agentura Bloomberg.

Vyjma zmiňovaných podniků Goldman Sachs identifikovala celkem padesát subjektů v rámci indexu S&P 500, které mají velký podíl „plovoucího“ dluhu. Jejich vývoj za poslední rok zaznamenal zaostávání za benchmarkem GS Financial Conditions, který reflektuje změny úrokových sazeb, úvěrových spreadů, cen akcií a hodnotu dolaru, a to o 300 bazických bodů. To poukazuje na fakt, že tvrdší finanční podmínky způsobené silnější dolarem a nedávným zvratem trhů zapůsobily na některé firmy obdobně jako navýšení úroků, a to ve smyslu vyšších finančních nákladů (viz graf). Seznam možných poškozených je pak následující:

Společnost Sektor
Apple Technologie
eBAy Služby (retail)
Metlife Finance
Coca-Cola Spotřebitelské zboží
General Mills Spotřebitelské zboží
Ford Automobilový průmysl
McDonalds Služby (pohostinství)
General Motors Automobilový průmysl
Time Warner Služby (média)
Chevron Energetika
Allergan Zdravotnictví
Johnson & Jonhnson Zdravotnictví
Monsanto Chemický, zemědělský

Zajímavostí je, že společnost Apple se nachází v obou skupinách, jak v potenciálně profitujících, tak v případných „propadácích“. David Schawel, portfolio manažer Square 1 Bank, tento fakt vysvětluje tím, že Apple je firma jak se silnou rozvahou, obzvláště z hlediska držené hotovosti, ale zároveň je zatížena poměrně velkým „plovoucím“ dluhem. Z toho důvodu se může v závislosti na síle a dopadech úrokového navýšení stát „obětí“ obou nastíněných scénářů.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter