Americké výnosy klesají. Dolar zpevnil zpět pod 1,1400 za euro. Koruna se obchoduje kolem 25,00 za euro. Proti dolar se po oslabení drží nad 22,00.

To, co se včera odehrálo na americkém dluhopisovém trhu, se často nevidí

Zdroj: Depositphotos

Sledovali jsme především vývoj na dlouhém konci výnosové křivky. Desetiletý výnos se během dopoledne krátce dostal pod 3,9 %, aby následně vzrostl nad 4,2 %. Po uzavření Wall Street měl tento instrument na kontě denní nárůst o zhruba 22 bodů, z toho 21 šlo za růstem reálného výnosu měřeného protiinflačním dluhopisem stejné splatnosti.

Nárůst výnosů o nižší desítky bazických bodů jsme naposledy viděli v roce 2022 a v březnu 2020. Zajímá nás, co za pohybem stálo. Jak se ukazuje, odpověď není jednoduchá. Možností je totiž několik.

  • (Fake) news trading: Včera se objevila informace, že Donald Trump zvažuje možnost 90denní celní pauzy. Bílý dům ji následně popřel. K růstu výnosů tato událost přispěla, samotný pohyb ale začal mnohem dříve.
  • Z obchodních válek se stávají kapitálové války: Objevila se informace, že dluhopisy prodává nějaká státní instituce. Spekulace se vztahovala k Číně. Faktem je, že zahraniční centrální banky nemívají expozici na dlouhém konci výnosové křivky. Vedle toho může vzniknout otázka, proč by při účelovém prodeji amerických státních dluhopisů nedošlo k oslabení dolaru? Zde se můžeme zaměřit na to, že pokud někdo z veřejného sektoru prodával, likvidita bude někde uložená, například v reverzním repu pro centrální banky.
  • Deleveraging (nejen) hedgeových fondů: Zde se mluví především o fondech, které se podílely na strategii basis trade, v jejímž rámci si na repo trhu půjčovaly na nákup státních dluhopisů. Server Financial Times ale zmiňuje i tradiční správce aktiv, u nichž mělo rovněž dojít na budování hotovostního polštáře.
  • Rebalance portfolia: Akcie padaly, dluhopisy rostly. To je běžná situace, ve které dochází k rebalanci portfolia, byť se odehrálo později po konci měsíce/kvartálu, kdy je nejběžnější.
  • Kombinace výše zmíněného jako něco, kdy nemůžeme ukázat na jednoho konkrétního „viníka“.

Dnes ráno výnosy amerických dluhopisů včerejší nárůst velmi mírně korigují. Pokud opravdu začalo budování hotovostních polštářů, včerejší výprodej nemusel být poslední. Likvidita bude posléze hledat uplatnění jinde.

Určitě budeme sledovat vývoj reverzního repa u americké centrální banky. Jeho snižování po konci kvartálu už probíhá. Pokud by se zastavilo a došlo naopak na růst, bude to jedna ze známek preference bezpečného umístění volné likvidity u protistrany, která nemůže zkrachovat. Takový pohyb by navíc mohl signalizovat obavu z využití hotovosti na běžném repo trhu. Pokud by se vrátila vlna nákupů bezpečných přístavů včele se státními dluhopisy, likvidita by se pravděpodobně rozložila mezi reverzní repo a repo trh.

Stále platí, že kombinace akciového a dluhopisového výprodeje je pro současnou tržní náladu asi ta nejhorší. Otázkou by v takovém případě bylo, co by měl být game changer, když ani nad očekávání lepší data z trhu práce nepomohla. Obrátit bychom se museli na Bílý dům. Tam to ale na nějaké větší ústupky zatím nevypadá… Čím delší období nejistoty, tím horší makro dopady, které se však v datech ještě neprojevily.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, TradingView

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter