Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Továrna Tesly v ČR? Evropská Gigafactory severně od Prahy

Tesla plánuje expanzi. Po otevření továrny Gigafactory, která je umístěna v americkém státě Nevada, se Elon Musk ohlíží po dalších místech, a to především v Evropě. Světe div se, jednou z možností, kde by se v budoucnu mohly vyrábět (nejen) lithiové baterie, je i Česká republika.

Nevadská Gigafactory, byť ještě nedokončená, bude z hlediska fyzicky zastavěné plochy největší budovou světa. Její hlavní činností bude výroba baterií popoháněná výhradně obnovitelnými zdroji energie (solární panely). Podle odhadů by měla zaměstnat zhruba 6000 zaměstnanců, a to s minimálním dopadem na životní prostředí.

Zpráva o tom, že by se její „sestra“ měla stavět někde v Evropě, přišla poté, co Musk navštívil Německo, kde se dohodl na převzetí společnosti Grohmann Engineering. Podle neveřejných informací, které se dostaly do rukou serveru The Space Invader, se hned poté americký vizionář vydal na „obhlídku“ další míst, přičemž jedním z nich byla právě i Česká republika, konkrétně severní Čechy.

Proč zrovna my?

Evropská verze továrny by se dle oficiálních vyjádření měla zabývat nejen výrobou lithiových baterií, ale rovněž i pohonných jednotek a kompletních vozidel. Teď je však potřeba si položit klíčovou otázku: Proč zrovna my?

Server Space Invader jako první argument uvádí zásobu lithia. Tento kov je, jak už ze samotného názvu vyplývá, klíčovou složkou ve výrobě baterií. Sám Musk již v minulosti řekl, že Gigafactory by měla stát tam, kde bude k dispozici každá část výroby, od surových materiálů až po hotové baterie.

V tomto směru se spekuluje především o oblasti Cínovce, kde byla nedávno objevena obrovská zásoba lithia. Podle serveru OEnergetice by se v těchto místech mohlo nalézat dokonce až 6 % všech světových zásob tohoto kovu, což odpovídá zhruba 330 tisícům tun.

Tesla kupuje SolarCity. Své „ano“ řeklo 85 % akcionářů

Další fakt nahrávající ve prospěch postavení Gigafactory 2 v České republice je koruna. Server Space Invader uvádí, že díky české měně jsme ideálním místem, kde je vše, vyjma dovážených elektrických zařízení, levnější.

„Pozemky jsou levné a k dispozici je rovněž i levná kvalifikovaná pracovní síla,“ píše Space Invader. „Veškeré zdroje potřebné k udržení a řízení továrny jsou v České republice mnohem levnější než kdekoliv jinde v Evropě.“

Ke srovnání jsou pak použita tvrdá data. Zatímco průměrná roční mzda amerického zaměstnance dosahuje zhruba 50 tisíc dolarů, v případě ČR se v dolarovém vyjádření dostáváme na cca 15 tisíc. Z hlediska kvalifikovanosti jsme na tom dokonce lépe. V roce 2015 provedla OECD studii, která na základě vzdělávajících systémů seřadila světové země od nejlepších až po nejhorší. Zatímco Spojeným státům připadla 29. příčka, Česká republika se může pyšnit 21. místem.

Posledním argumentem je geografické umístění. ČR se nachází ve středu Evropy, tudíž má ideální přístup ke všem klíčovým evropským centrům, jako je Vídeň, Mnichov, Milán, Paříž Londýn a Curych.

Musk: Peníze pro všechny. Automatizace a garantovaný příjem

Vláda o tom ví a je pro?

I přesto, že dosud nebylo oficiálně nic oznámeno, server Space Invader cituje neveřejné zdroje napojené na vládu, podle kterých existuje vysoká pravděpodobnost umístění Gigafactory právě u nás.  Podle nich by česká vláda Teslu přivítala s otevřenou náručí, což by dokonce mohlo zahrnovat i zavedení (nejen) daňových pobídek vedoucích k pomyslnému podání ruky. Space Invader dokonce tvrdí, že vládní představitelé jsou s Teslou už dávno v kontaktu.

Pravdou je, že ve hře jsou vyjma ČR i další země jako například Maďarsko, Polsko či Rumunsko. Ačkoliv tady tyto možnosti jsou, Česká republika mezi nimi z investičního hlediska zcela vyniká.

Elon Musk jako rytíř Jedi. Opíjí investory rohlíkem?

Newsletter