Třetí kvartál? Těžká bída…

Dnes je prvního října, tedy čas, kdy je potřeba sesumírovat dění třetího čtvrtletí. Všichni ekonomové a analytici se tak vrhli na počítání zisků i ztrát, přičemž převažovalo především to druhé.

Třetí kvartál se do investiční historie rozhodně zapíše krvavým písmem. Naprostá většina instrumentů se totiž pohybovala, resp. skončila, v poměrně výrazných ztrátách. Začalo to řeckou krizí a pokračovalo masivními výprodeji na rozvojových trzích, za zmínku stojí i „černá středa“ a „černé pondělí“. Výčet pak uzavírá panika a útěk z Číny a taktéž nejistý Federální rezervní systém.

Situaci posledních třech měsíců zmapoval Jim Reid, investiční stratég z Deutsche Bank (viz graf). Jak je vidět, tak v plusu se udržely pouze některé evropské a americké dluhopisy a taktéž měnový pár dolar jen. Naopak v dolarech denominované akcie po celém světě hromadně padaly. Dokonce i index FTSE MIB, který Reid do své analýzy zahrnul, je sice pomyslným výhercem v závodě benchmarků, i přesto ale skončil 5 % v mínusu.. Nejhůře na tom pak byl Hang Seng, Shanghai Composite a brazilská Bovespa, které odepsaly zhruba 20 až 30 %.

Propadákem byly i komodity. Ropa, nikl, měď i hliník utrpěly především poklesem čínské poptávky. Dokonce i zlato a stříbro, instrumenty, které jsou v bouřlivých dobách považovány za bezpečné přístavy, vykázaly ztráty.

Reid však radí neklesat na mysli. Za třetím čtvrtletím je potřeba udělat tlustou čáru a začít se soustředit na to další. Veškeré poklesy totiž ve výsledku připravily dobrou půdu pro možné nadcházející nákupy.

Newsletter