Třetí světová válka už začala. Trump celé čtyři roky nevydrží

„Třetí světová válka proti třetímu světu už dávno začala,“ píše ve své nové knize kontroverzní švýcarský sociolog Jean Ziegler. Jen v loňském roce si podle něj vyžádala 54 milionů lidských životů.

Fakta podle Zieglera hovoří jasně. Lidé v rozvojových zemích umírají v důsledku válek, hladu, dětské úmrtnosti, znečištění vody nebo epidemií nemocí, proti kterým už dnes máme prostředky, uvedl známý kritik globalizace v rozhovoru pro rakouský list Kurier.

Vinu na tom podle něj nese „světová diktatura globalizovaného finančního kapitálu.“ Ziegler upozorňuje, že 500 největších mezinárodních firem ovládá 52,8 % světového HDP. A tyto korporace přitom unikají státní kontrole a sledují jen jediný cíl: maximalizaci zisku. „Vždyť dnes jsou v USA miliardáři přímo u moci,“ dodává.

Nejbohatší je stále Gates. ČR má šest dolarových miliardářů

Nejbohatší muž planety? Vladimír Putin

Zakažte spekulace na burze

Po „200 letech konkurence, tržní zvůle a monopolizace moci“ nevidí Ziegler možnost, jak kapitalismus reformovat. „Osm miliardářů má dnes větší majetek než 3,6 miliardy nejchudších lidí,“ podotýká s tím, že z tohoto faktu neplynou žádné důsledky. Již dříve v rozhovoru pro německou rozhlasovou stanici Deutschlandfunk přitom uvedl, že existují opatření, která můžeme prosadit, a která by během chvilky zachránila miliony lidí.

Navrhuje například, aby parlamenty zakázaly burzovní spekulace na základní potravinové komodity. Hedgeové fondy a velké banky podle něj vydělávají astronomické zisky na spekulacích na rýži, kukuřici, obilí a jiné potraviny a ženou světové tržní ceny vzhůru, což vede k tomu, že Světový potravinový program OSN nemůže nakoupit dostatek potravin pro pomoc lidem v těch nejchudších oblastech.

Praxe bank: Doma ztráty, v daňových rájích miliardové zisky

Trump celé čtyři roky u moci nevydrží

Jako nebezpečné hodnotí Ziegler také plány nového amerického prezidenta na snížení příspěvků, které USA odvádí do OSN. Spojené státy jsou s 26 % největším přispěvatelem do rozpočtu OSN, u mírových misí modrých přileb je jejich podíl dokonce 60 procent. „Pokud Trump platby masívně omezí, bude OSN ochromené,“ říká Ziegler.

Vše ale podle něj není ztraceno. „Proti této xenofobní, vulgární, antifeministické, antisolidární trumpovské rétorice se formuje neuvěřitelný odpor.“ Poukázal přitom i na to, že proti Trumpovi demonstrovalo dvakrát tolik Američanů, než kolik jich před Kapitolem jeho vítězství oslavovalo. „Nevěřím, že Trump zůstane v úřadu čtyři roky,“ předpovídá Ziegler. „Buďto dojde k nějakému psychiatrickému problému, nebo bude tlak tak velký, že už nebude moci vládnout.“

Představit si přitom dokáže jak to, že Trump předčasně odstoupí, tak to, že bude sesazen. „V USA se spontánně vynoří morální vzpoury: ,To není náš prezident, to není americký duch tolerance. V Bílém domě jsou miliardáři, kteří sledují jen svou vlastní maximalizaci zisku.´ To sjednotí lidi ze všech táborů, vrstev a regionů.“

Uznání pro diktátory

Dlužno dodat, že Ziegler sám je poněkud kontroverzní osobností. Na jednu stranu dnes 82letý Jean Ziegler, bývalý profesor sociologie na univerzitě v Ženevě a na francouzské Sorboně, působil v letech 2000 až 2008 jako zvláštní zpravodaj OSN pro právo na stravu a dnes je členem Poradní komise Rady pro lidská práva OSN. Velkou část svého života zasvětil boji proti „zapomenutým“ židovským kontům u švýcarských bank, chudobě a utlačování ve třetím světě.

Na druhou stranu například v roce 1989 založil nadaci pojmenované po libyjském diktátorovi Muammaru Kaddáfím. „Kaddáfího cenu za lidská práva,“ která byla udělována do roku 2010, získal mimo jiné kubánský diktátor Fidel Castro a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ziegler sám dostal cenu v roce 2002 společně s francouzským popiratelem holocaustu Rogerem Garaudym. K jeho nejbližším prý patřil rovněž zimbabwský prezident Robert Mugabe, proti jehož režimu kvůli masívnímu porušování lidských práv vojensky intervenovala OSN. Ziegler tuto intervenci odsoudil.

Newsletter