Tento týden bude na trzích a v ekonomice patřit mezi ty akčnější. Čeká nás zasedání Fedu, ECB a Bank of England. Z dat bude zveřejněna americká inflace a americké ministerstvo financí emituje dluhopisy za více než sto miliard dolarů, včetně třicetileté splatnosti. Největší potenciál tržních dopadů vidíme u Fedu, který by mohl trhy negativně překvapit relativně jestřábím výhledem úrokových sazeb.
Naši predikci udržení relativně jestřábího výhledu amerických sazeb v příštím roce podpořila také v pátek zveřejněná data z trhu práce. Jak tvorba nových pracovních míst, tak míra nezaměstnanosti i meziměsíční tempo růstu mezd překvapily vyššími čísli oproti predikci trhu. K překvapením se nebojíme přidat i absenci revize tvorby nových pracovních míst směrem dolů z předešlého měsíce.
US Change In Nonfarm Payrolls Nov: 199K (est 183K; prev 150K)
– Unemployment Rate Nov: 3.7% (est 3.9%; prev 3.9%)
– Avg Hourly Earnings (M/M) Nov: 0.4% (est 0.3%; prev 0.2%)
– Avg Hourly Earnings (Y/Y) Nov: 4.0% (est 4.0%; prev 4.1%)— LiveSquawk (@LiveSquawk) December 8, 2023
Tyto revize se pravidelně opakovaly po dobu několika předchozích měsíců, což doplňovalo ostatní signály o velmi pozvolna uvolňujících se podmínkách na trhu práce. Předpokládáme však, že u listopadových dat nejde o trvalý zvrat trendu. Čísla sice nahrála představě o dosažení tzv. hladkého přistání, očekáváme ale, že v dalších měsících se vrátíme zpět k pozvolnému nárůstu míry nezaměstnanosti i slabší tvorbě nových pracovních míst.
Rozhodnutí Fedu páteční report pode nás neovlivní. Nadále očekáváme stabilitu sazeb. Nejsledovanější bude aktualizovaný úrokový výhled. Fed v zářijové prognóze očekával pokles sazeb z mediánu 5,6 % v roce 2023 na 5,1 % v roce 2024. Letošní úroky už ale dále neporostou, proto by se medián měl dostat na 5,4 %. S ohledem na to by mohl klesnout výhled pro rok 2024, a to z 5,1 % na 4,9 %. Pokud se tak stane, půjde o výrazně vyšší očekávanou trajektorii sazeb oproti tržním očekáváním. Ta v uplynulém týdnu krátce zeceňovala snížení úroků v příštím roce až o bezmála 125 bodů.
Takto velký rozdíl by se nepochybně, minimálně z krátkodobého hlediska, projevil v silnějším dolaru a v tlacích na pokles akcií. U výnosů dluhopisů bychom očekávali citlivou reakci na dlouhém konci výnosové křivky, který by mohl o něco klesnout. Podstata tohoto pohybu by spočívala v tom, že Fed v prostředí pokračující dezinflace a uvolňujícího trhu práce utáhne ekonomickou aktivitu přes vyšší sazby až příliš, což jej nakonec donutí k rychlejšímu snižování úroků. O to silnější by toto přesvědčení mohlo být, pokud by americká inflace za listopad zveřejněná v úterý překvapila nad očekávání větším poklesem.
U výnosů nás bude rovněž zajímat dnešní aukce desetiletého amerického dluhopisu, a především třicetiletého v úterý. Právě tato nejdelší splatnost se při poslední emisi dočkala jednoho z nejhorších výsledků v historii, nejen s ohledem na sílu poptávky, ale i výnos. Bude zajímavé sledovat, zda se situace alespoň trochu zlepšila. V posledních týdnech totiž pozorujeme, že se poptávka po nejdelších splatnostech zvedla, což podpořilo pokles desetiletého výnosu pod 4,3 % a třicetiletého pod 4,4 %. Předpokládáme, že za poptávkou stojí především institucionální investoři citliví na změny sazeb, stejně tak i uzavírání krátkých pozic.
Od ECB a Bank of England očekáváme stabilitu sazeb. ECB by měla doručit revizi výhledu růstu a inflace směrem dolů. I u ní bude klíčové, jak se k inflaci a k výhledu sazeb vyjádří guvernérka Lagardeová. Trhy totiž začaly zaceňovat možnost snížení evropských sazeb už v prvním čtvrtletí příštího roku, přičemž za celý rok v jednu chvíli zaceňovaly snížení až o 150 bodů.
Největším rizikem tohoto týdne jsou podle nás právě přecenění výhledu sazeb. Především negativní tržní překvapení u Fedu v podobě vyšší trajektorie budoucích sazeb by mohlo představovat riziko přelití silnějšího dolaru do dalších trhů, včetně slabšího japonského jenu a potenciálně i slabší české koruny.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0762 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,01 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0728 do 1,0824 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,41 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,70 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,33 až 24,52 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,52 do 22,83 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME