Trh na dně? Akciové fondy to vidí jinak

Jestli investoři v těchto posledních dnech panikaří, nebo ne, to tak lehce nepoznáte. A to není dobře pro ten typ investorů, kteří sázejí na opětovný růst cen. Pravdou však je, že akcie nyní prožívají nejhorší propady za poslední 3 roky. Odlivy peněz z akciových fondů jsou přesto pouze velice slabé, alespoň podle posledních dat společnosti TrimTabs Investment Research.

Index S&P 500 klesl z maximálních hodnot o 7,4 %, ale to zatím investory moc neznervózňuje, říká David Santshi, CEO Trimtabs, a dokládá to na faktu, že z akciových podílových fondů v USA odteklo v říjnu zatím pouze 1,6 miliardy USD, i když jejich výkonnost byla záporná 5,6 %. Abychom měli srovnání, tak například v květnu odteklo z fondů skoro 14 miliard dolarů a v srpnu 7 miliard.

Zdá se, že investoři jsou s investicemi do globálních podílových fondů spokojení. Tyto fondy měly odtoky pouze něco okolo 5,4 miliardy dolarů a to není mnoho, s ohledem na jejich pokles výkonnosti o 4,2%. S některými investory tyto poklesy přitom vůbec nepohnuly. Do fondů specializujících se na čínské akcie dokonce za poslední 4 týdny přiteklo 150 milionů dolarů, a to i přes jejich 5,5% ztráty.

To, že investoři nereagují na poměrně razantní poklesy, není z krátkodobého hlediska pro akciové trhy dobré, říká Santschi. Dodává, že se dno na akciových trzích formuje v době, kdy investoři do fondů začínají být nervózní, ale takovou nervozitu nebo dokonce paniku zatím nevidíme. Navíc, krátkodobé spekulace na pokles trhů se výrazně zmenšily. Z pákových „short“ fondů obchodovaných na burze odteklo v posledním týdnu 5,6 % celkových aktiv, za poslední dva týdny dokonce více než 10 %. „Když dav neshortuje nyní, co ho nakonec ke spekulaci na pokles trhu přiměje?“ zamýšlí se Santschi.

Newsletter