Federální rezervní systém včera plánovaně odhlasoval zvýšení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Účastníci trhu tento krok očekávali, už jen vzhledem k nedávným projekcím a komentářům představitelů Fedu, včetně guvernéra Powella. Rétorika se od června nezměnila. Dle šéfa měnového výboru je momentálně důležité sledovat přicházející ekonomická data a zkoumat dopad zvýšení sazeb.
Zvýšení sazeb na nejvyšší příčky za 22 let přineslo, na první pohled paradoxně, oslabení dolaru. Roli sehrálo přesvědčení trhu, že včera bylo dosaženo vrcholu sazeb v cyklu. I přesto Powell několikrát připomněl, že úroky mohou být dále zvýšeny, bude-li to potřeba. O snížení pak letos nemůže být řeč. Akciové indexy nejprve rostly, poté část zisků odevzdaly. U dluhopisů jsme pozorovali pokles výnosů podél celé křivky. Koruna pak lehce zpevnila.
Koruna v posledních dnech smazala část ztrát i díky komentářům z ČNB. Například z rétoriky člena bankovní rady Jana Procházky vyplynulo, že centrální banka chce mít jistotu ohledně trendu dostatečné dezinflace směrem k cíli, než začne uvolňovat měnovou politiku. Nedávné oslabení české koruny může být dočasné a kupující se mohou v příštích měsících vrátit i bez intervencí ČNB. Koruna byla pod tlakem přecenění výhledu sazeb. Predikce snížení úroků o zhruba procentní bod do konce letošního roku je však podle některých členů rady příliš optimistické. Trh je příliš optimistický ohledně ekonomického výhledu a mylně čeká rychlé snížení sazeb počínaje letošním podzimem, řekl v úterý v rozhovoru Procházka.
Z dalších komentářů Procházky vzešlo, že zvýšení sazeb ČNB není pravděpodobný scénář. Vzhledem k očekávanému růstu sazeb ECB a včerejšímu hiku Fedu a tlaku na domácí trh práce je podle Procházky signál k ponechání základní sazby na 7 % po delší dobu, která může mít i půlroční trvání. ČNB má stále před sebou trnitou cestu, a to zkrotit inflaci a vrátit ji na cílová 2 %.
Dnes nás čeká rozhodnutí o změně evropských úrokových sazeb. Předpoklad je, že ECB navýší úroky o 25 bazických bodů. Následně vychází data z USA v čele se zprávou výše mezičtvrtletního HDP, kde je odhad 1,8 %. Poté přichází na řadu klasická konference ECB, kde bude okomentováno rozhodnutí o sazbách.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,1092 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 100,95 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1004 do 1,1112 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,03 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,66 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,94 až 24,12 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,55 do 21,87 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME