Trh práce v ČR je v nejlepší kondici od roku 2008

AKTUALIZOVÁNO – Nezaměstnanost v Česku v červnu klesla z květnových 5,4 procenta na 5,2 procenta. Analytici dle Bloomberg počítali s poklesem jen na 5,3 procenta. Uchazečů o práci bylo 384 tisíc. To je nejméně od prosince 2008, oznámil dnes Úřad práce ČR. Trh práce v ČR je v nejlepší kondici od roku 2008, uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Kovanda dodal, že nižší hodnotu vykázala míra nezaměstnanosti naposledy v roce 2008, ještě před tím, než se na českém trhu práce naplno projevily důsledky světové finanční krize. „Míra nezaměstnanosti se nachází blízko své přirozené úrovně, výjimečně dobře si stojíme i v mezinárodním kontextu. Míra nezaměstnanosti je totiž u nás momentálně nejnižší v zemích Evropské unie,“ dodal.

Pokračující zlepšování situace na trhu práce je patrné i z jiných ukazatelů. Volných pracovních míst je taktéž nejvíce od roku 2008 a počet uchazečů o jedno pracovní místo klesl letos v červnu pod úroveň tří osob poprvé taktéž od roku 2008.

„Červen a následující letní měsíce přinášejí každoročně sezónní místa ve stavebnictví, cestovním ruchu a zemědělství. Rostoucí ekonomika navíc vytváří i dlouhodobá místa, zejména v průmyslu, ale i dalších sektorech, která je stále obtížnější obsadit,“ uvedla Linhartová Palánová, odborník na řízení lidských zdrojů PwC ČR.

Hlavní ekonom UniCredit Pavel Sobíšek upozornil na to, že letošní červnový úbytek počtu lidí bez práce o víc než 10 tisíc patří mezi nadprůměrné, byl ale slabší než v předchozích dvou letech. Počet volných pracovních míst rostl v červnu tempem srovnatelným s loňským červnem a již překročil třetinu počtu nezaměstnaných. „Pohyb na trhu práce, charakterizovaný počtem nově hlášených nezaměstnaných a nově nastoupivších do zaměstnání, se ovšem mírně zpomaluje,“ doplnil ekonom.

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka začíná pracovní trh z pohledu dalšího poklesu nezaměstnanosti narážet na své přirozené limity. Firmy v některých regionech jen s velikými obtížemi hledají nové zaměstnance. „Například v okresu Rychnov nad Kněžnou je nabízeno více volných pracovních míst, než je evidováno nezaměstnaných. Na druhé straně samozřejmě existuje i řada regionů, a to především v Ústeckém kraji a Moravskoslezském kraji, kde počet nezaměstnaných výrazně převyšuje počet nabízených volných pracovních míst. Rozdíly v rámci ČR se tak v tomto směru prohlubují,“ dodal Novák.

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti byl zaznamenán v 75 okresech, největší v okresech Jindřichův Hradec (o 9,1 procenta), Český Krumlov (o 7,6 procenta) a Cheb o 7,4 procenta. Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti byl zaznamenán v okresech Praha-západ a Písek.

Z evidence v červnu odešlo celkem 51 279 uchazečů. Bylo to o 9829 osob méně než v předchozím měsíci a o 5651 osob méně než loni v červnu.

Newsletter