Člen bankovní rady ČNB Holub se zřejmě přikloní ke zvýšení sazeb o 50 bb na zářijovém zasedání, tento krok připustil i pro listopad. Koruna zpevňuje k 25,40 za euro. Evropské i americké výnosy rostou. Dolar se proti euru obchoduje kolem dnešní otevírací ceny na 1,1720 EURUSD.

Trh práce v USA pod očekáváním, překvapila ale revize za září

AKTUALIZOVÁNO – Závěr týdne přinesl nejdůležitější číslo z americké ekonomiky. Trh práce v říjnu sice zaostal za očekáváním, výrazně lepší byla ale čísla z předchozího měsíce. Ekonomika vytvořila v říjnu mimo zemědělství 161 tisíc pracovních míst, když analytici dle agentury Bloomberg očekávali v průměru 173 tisíc míst, oznámilo dnes americké ministerstvo práce, které zároveň výrazně revidovalo zářijová čísla na 191 tisíc ze 156 tisíc.

Míra nezaměstnanosti v říjnu klesla na 4,9 procenta v souladu s očekáváním trhu. Průměrná hodinová mzda se meziročně zvýšila o 2,8 procenta, analytici čekali 2,6 procenta. Byl to nejvyšší nárůst za posledních sedm let.

Míra participace, která měří podíl Američanů v produktivním věku, kteří jsou zaměstnaní nebo hledají práci, v říjnu klesla na úroveň 62,8 procenta.

Organizace ADP tento týden oznámila, že soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v říjnu vytvořili 147 tisíc nových pracovních míst, což bylo méně, než se čekalo, i výrazně méně než v předchozím měsíci.

Podle analytiků růst počtu nových pracovních míst zůstává silný, což posiluje pravděpodobnost, že americká centrální banka (Fed) v prosinci zvýší úrokové sazby. Fed ve středu ponechal hlavní úrokovou sazbu beze změny v pásmu 0,25 až 0,5 %. I přesto však měnový výbor opět potvrdil, že podmínky potřebné pro další kolo tzv. úrokové normalizace se neustále zlepšují.

Newsletter