Trhům v Evropě pomohl Draghi, Praze Erste. ČNB nepřekvapila

Čtvrteční obchodování na evropských trzích po většinu dne probíhalo v zelených číslech a to po té, když trhy podpořily komentáře šéfa ECB Maria Draghiho, který uvedl, že udělá maximum pro boj s klesající inflací v eurozóně. Tato slova dále podkopala půdu pod nohama jednotné evropské měny, když euro zamířilo na nová letošní minima u 1,26956.

Indexy ale své zhruba 0,5 procentní zisky neudržely a aktuálně se dostávají do záporných hodnot. Německý DAX ztrácí 0,6 %, francouzský CAC 40 0,5 % a britský FTSE 0,7 %.

Z jednotlivých sektorů si dnes nejlépe vedou telekomunikace, zdravotnictví, pojišťovnictví a také utility.

Z dat pro dnešní den prozatím vyšla odpolední makrodata ze zámoří, týkající se objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a dále situace na trhu práce v podobě žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, očištěné o dopravu (včetně leteckých objednávek) rostly o 0,7 % a mírně tak překonaly konsensus na 0,6 %. Žádosti o podporu v nezaměstnanosti dosáhly v týdnu 293 tisíc při očekávání 296 tisíc.

Pražská burza dnes prozatím drží ziskové úrovně s 0,74 % nárůstem. Z jednotlivých titulů si nejlépe vede NWR se 6 %, jehož volatilita se už ale příliš vážně brát nedá. O více jak 2 % pak roste rakouská Erste, která následuje konkurenční Raiffeisen a připisuje si 2 %. Titul se obchodoval po včerejším odrazu od 500 Kč s denními maximy u 524 Kč. Naopak bez větších změn seancí prochází Komerční banka, která se tak pouze stabilizuje po včerejším poklesu u 4 900 Kč za akcii. Akcie ČEZu dnes pouze drží cenové úrovně nad 650 Kč a již dále nenásledují své německé konkurenty, jež si dnes připisují 1 % zisky. Aktivita na trhu je ale podprůměrná, když celkový objem obchodů dosahuje 273 mil. Kč.

Česká národní banka v souladu s odhady ponechala v platnosti nastavení sazeb i intervenční režim na koruně.

Newsletter