Trhy a obava z recese

Klíčové body

  • Trhy výrazně přeceňují výhled sazeb, který byl hlavním motorem tržního vývoje po většinu prvního pololetí.
  • Volatilita dluhopisových i devizových trhů citelně narostla.
  • Dolar proti euru zpevnil, sílí sázky na dosažení parity.
Zdroj: Depositphotos

Do druhé poloviny roku jsme vstoupili na vlně obav z recese. Trhy výrazně přeceňují výhled sazeb, který byl hlavním motorem tržního vývoje po většinu prvního pololetí.

Volatilita roste na bondovém trhu a spolu s tím i na devizovém. MOVE index reflektující volatilitu bondů tento týden překonal maxima z covidového března 2020 a dosáhl úrovní, které jsme viděli naposledy v roce 2009. Na devizových trzích, měřeno „FX VIXEM“, jsme překonali letošní maxima. Ta covidová zatím ne.

Na devizovém spotu pozorujeme sílící dolar proti euru. Hnacím motorem je oslabující euro zatížené obavou z evropské recese. Sázky na paritu významně sílí. Výprodejní vlna zasáhla i měny regionu. Koruna zůstává díky ČNB „zaseklá“ na hranici 24,75 za euro. Pokud obměněná rada ČNB intervence stáhne, výrazný posun nad 25,00 za euro na sebe nenechá dlouho čekat.

Příchozí data i tržní chování naznačují, že pravděpodobnost recese vzrostla na obou stranách Atlantiku. Blíže k výraznému poklesu ekonomické aktivity má vinou dopadů války na Ukrajině Evropa. Boj ECB s inflací tak možná nebude tak velký, jak mnozí ještě před několika měsíci čekali.

Výhled posunu sazeb ECB do konce letošního roku klesl ze zhruba 190 bodů pod 150. Jen horko těžko budeme hledat důvody k opětovnému růstu. Opačný scénář bude pravděpodobnější. Pro jestřáby z ECB to je špatná zpráva, pro holubice, a zejména trhy ohrožené fragmentací, naopak dobrá.

Podobně je tomu v americké ekonomice. Futures sazeb Fedu vidí vrchol aktuálního  úrokového cyklu na 3,5 %. První snížení z těchto úrovní je naznačeno už ve druhém čtvrtletí příštího roku. Klíčové je, že úroky dle výhledu zůstanou nad odhadovanou neutrální sazbou.

Recese, pokud k ní dojde, přispěje ke snížení inflace. Nebude to však okamžitě, jelikož inflace „funguje“ se zpožděním, pokles poptávky se ale na cenách nakonec projeví. Otázkou bude, jak na pokles ekonomické aktivity zareagují vlády a centrální banky. Čím silnější a plošná pomoc, tím bude pravděpodobnější bude návrat k vysoké inflaci.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0207 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,80 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0105 do 1,0248 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,77 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,27 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,70 až 24,79 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,14 do 24,55 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView

Newsletter