Americké výnosy rostou, třicetiletý zpět u 5 %. Dolar ve ztrátě nad 1,1300 za euro. Koruna v zisku pod 24,90 za euro a pod 22,00 za dolar.

Trhy čekají na signály z předstihových indikátorů

Klíčové body

  • Týden bez zásadních makrodat, důležité budou indexy PMI a německý IFO index.
  • USDCAD klesá po zveřejnění kanadské inflace, trh čeká na další impuls.
  • USA posiluje vazby se Saúdskou Arábií.
Zdroj: Depositphotos

Tento týden nepřináší z makroekonomického hlediska mnoho významných dat. V hledáčku investorů budou především inflační čísla z Británie a Kanady, která mohou ovlivnit vývoj domácích měn. Ve čtvrtek pak dorazí data z eurozóny a USA, včetně předběžných indexů PMI, které poslouží jako indikátory ekonomické aktivity. Trh zároveň stále zpracovává poslední vývoj kolem americké měnové politiky a snížení ratingu agenturou Moody’s. Na poli akciových trhů zůstává ve středu zájmu Nvidia a její rozšiřující se aktivity v rámci ambiciózního saúdskoarabského programu Vision 2030.

Minulý týden přinesl důležitá data o inflaci v USA. Meziměsíční růst činil pouze 0,2 %, zatímco jádrová inflace zůstala meziročně beze změny. Tato čísla potvrdila, že aktuální celní politika se zatím výrazněji nepromítla do spotřebitelských cen. Dopad na koncové ceny zboží se zatím nedostavil, a proto lze dubnový report považovat za poslední příznivý z hlediska inflačních tlaků. V návaznosti na zveřejněná data bychom mohli očekávat určité rozvolnění stále restriktivní měnové politiky. Členové Fedu však zůstávají opatrní a reflektují rizika vyplývající z možných tarifních omezení v mezinárodním obchodě. Aktuálně počítají pouze se dvěma sníženími úrokových sazeb do konce roku.

Pro obchodníky s kanadským dolarem stojí za zmínku úterní zveřejnění údajů o inflaci. Měnový pár USDCAD se pohyboval v minulém týdnu do strany s klesající tendencí, která se plně projevila impulzem po vyhlášení inflačních dat. Po obrovském poklesu dolaru z dubna, zaznamenal měnový pár zdravou korekci. Cena se nyní na pár dní zastavila a včerejší impulz by mohl páru pomoci v oslabení. Dnes budou zveřejněna inflační data z Velké Británie, která mohou výrazně ovlivnit vývoj britské libry.

Ve čtvrtek bude v centru pozornosti hned několik ekonomických údajů. IFO index z Německa, který mapuje podnikatelskou náladu zejména v průmyslu. Očekává se zlepšení, což by mohlo podpořit euro. Dalšími včasnými indikátory ekonomické aktivity budou data PMI  ze zpracovatelského průmyslu a sektoru služeb od společností S&P Global. V eurozóně i ve Spojených státech se  očekává mírné zlepšení, i když hodnoty se nadále drží kolem neutrální hranice 50 bodů.

Výsledková sezóna na trzích doznívá a investoři nyní vyhlížejí zejména kvartální výsledky a nové podnikatelské aktivity společnosti Nvidia. Její generální ředitel Jensen Huang na fóru v Rijádu oznámil, že nejnovější čipy Blackwell budou nasazeny v datových centrech v Saúdské Arábii. Půjde o jeden z největších technologických projektů tohoto typu v rámci programu Vision 2030. Tato zakázka by mohla částečně kompenzovat případné ztráty spojené s omezením exportu čipů do Číny. Obchodní dohody, které byly uzavřeny během minulého týdne, tak položily základy pro užší hospodářské a technologické partnerství mezi USA a zeměmi Blízkého východu.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,1333 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 99,59 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1219 do 1,1383 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,90 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 21,97 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,86 až 24,96 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,85 do 22,20 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo

Newsletter