Trhy přehodnocují výhled sazeb. Koruna i přesto posiluje

Klíčové body

  • Koruna a krátké korunové tržní sazby si po únorovém rozhodnutí České národní banky prošly korekcí.
  • Kurz se svezl na vlně poptávky po měnách regionu, spolu s domácí měnou posílil i polský zlotý a maďarský forint.
  • Těžkou výzvou aktualizované prognózy bude lednová inflace zveřejněná na začátku příštího týdne.
Zdroj: Depositphotos

Koruna a krátké korunové tržní sazby si po únorovém rozhodnutí České národní banky prošly korekcí. Zatímco sazby se postupně přizpůsobují aktualizované prognóze, domácí měna se vrátila na dráhu posilování, a smazala zhruba polovinu pohybu ze závěru minulého týdne.

ČNB ve čtvrtek doručila zvýšení sazeb o 75 bazických bodů. Podle doprovodného komentáře vycházejícího z aktualizované prognózy by centrální banka – za předpokladu splnění podmínek výhledu – měla proces navyšování úroků ukončit. Na základě představeného scénáře by stabilita sazeb měla vydržet během první poloviny roku. V té druhé by centrální banka mohla začít sazby naopak snižovat směrem k odhadované neutrální úrovni.

Guvernér Rusnok několikrát zdůraznil nejistotu současné situace s riziky nad očekávání vyšší inflace a s potenciálním tlakem na další zvýšení sazeb. Zatím jsme se však nedočkali ničeho, co by tento scénář potvrdilo nebo vyvrátilo. Korunové tržní sazby na horizontu tří a šesti měsíců klesly od doby před čtvrtečním zasedáním ČNB o více než 25 bodů. U instrumentu na devítiměsíčním horizontu pak pokles dosáhl necelých 50 bodů, což ve srovnání s aktuální hodnotou tříměsíčního Priboru odpovídá snížení sazeb o cca 20 bodů.

I přesto, že tržní sazby začínají pozvolna zaceňovat letošní snížení úroků, spotový kurz koruny navzdory tomu posiluje. Během pondělí se posunul zpět k hranici 24,20 za euro, kde se obchodoval těsně před čtvrtečním zasedáním ČNB. Zcela tak ignoroval data o domácím průmyslu a obchodní bilanci, která za prosinec ukázala oproti očekávání trhu horší výsledky.

Na první pohled je patrné, že se kurz svezl na vlně poptávky po měnách regionu. Spolu s domácí měnou totiž posílil i polský zlotý a maďarský forint. Mírné zisky pak vykazovaly i procyklické měny či proxy tržní nálady v podobě páru australského dolaru proti japonskému jenu.

Dnes bude zveřejněn domácí maloobchod za prosinec a podíl nezaměstnaných za leden. U obou dat čekáme tlumenější dopady na kurz. Sledovat budeme primárně tržní sentiment s ohledem na měny regionu, u nichž bude hrát hlavní roli polský zlotý s dalším možným zvýšením úrokových sazeb, dle našeho odhadu o 50 bazických bodů. Ve zbytku týdne bude klíčová americká inflace zveřejněná ve čtvrtek. Zde však očekáváme, že by si koruna mohla udržet svou rezistenci vůči americkému dění, zejména pak vůči změnám výhledu sazeb Fedu.

Z domácího dění budeme v dalších dnech sledovat páteční zveřejnění zápisu z únorového zasedání bankovní rady ČNB. Klíčové budou komentáře směrem k rizikům výhledu inflace s dopadem na úrokové sazby. Na to pak naváže pondělí inflace za leden. Ta bude pro novou prognózu centrální banky těžkou výzvou s rizikem nad očekávání vyššího čísla, než je bankovní radou očekávaných 9,4 % meziročně. Výrazné překonání této hranice by se patrně projevilo jak na vyšších tržních sazbách, tak i silnější koruně.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1402 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,72 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1380 do 1,1513 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,21 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,24 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,11 až 24,32 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,14 do 21,32 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter