Trhy překvapily při konání skotského referenda růstem

Evropské trhy zakončily ve čtvrtek solidním růstem při konání referenda o samostatnosti země ve Skotsku a za podpory Fedu, který potvrdil mírnou rétoriku ohledně růstu dlouhodobých sazeb i ECB s prvním kolem dodávek dlouhodobé likvidity. EuroStoxx vzrostl o 0,91 %, DAX přidal +1,32 %, francouzský CAC 40 +0,64 %.

Britské akcie dnes posílily, britská libra vystoupala na dvouleté maximum k euru a dařilo se i dluhopisům. Jakoby trhy do Skotska vzkazovaly jasné „NE“. Banky si v programu dodávek 4leté likvidity ze strany ECB (TLTRO) napoprvé vzaly podstatně méně zdrojů proti očekáváním. Dělo se to i v předchozích prvních kolech LTRO v obavě o pohled na banku jako slabou.

Banky z natažené ruky ECB zatím berou opatrně

Vzkaz trhů do Skotska: Libra nejvýš za dva roky, akcie i dluhopisy rostou

Po čínské injekci a podpoře finančních trhů oznámením o posílení toků úvěrů do ekonomiky reagovala podporou i švýcarská centrální banka a to nezměněnými úrokovými sazbami u minima 0,25 %.

Nejvyšší růst na německé DAXu zaznamenal koncern Bayer AG +5,8 %, Continental +2,5 % a Deutsche Bank +2 %.

Na Pražské burze +1,17 % rostl rekordním tempem ČEZ a překonal úroveň 2,5 %, když zakončil na 647 Kč, vzrostla i Erste +1,9 % a VIG +0,62 %. V pátek dochází k rebalanci indexů PX i regionálního akciového indexu CECE a na pražské burze skončí obchodování s titulem Orco. Podrobnosti v připojených komentářích.

Rebalance indexu PX: Posílí Erste, oslabí KB. Lobkowicz nahradí Orco

Rebalance indexu CECE podpoří Erste, české zastoupení ale klesne

Orco se zítra rozloučí s pražskou burzou

Newsletter