Tři otázky pro šéfku ECB

Klíčové body

  • Stále považujete evropskou inflaci za přechodnou?
  • Jak vnímáte tržní výhled evropských sazeb?
  • A už jste debatovali o ukončení pandemické podpory?
Zdroj: Depositphotos

Po delší pauze se rozjede další, letošní předposlední, vlna zasedání centrálních bank z vyspělých ekonomik. Ve čtvrtek ji odstartuje Evropská centrální banka. Setkání Rady guvernérů sice nepřinese žádné zásadní rozhodnutí ani novou prognózu, otázek na guvernérku Lagardeovou však bude dost. My se budeme soustředit na tři hlavní: Stále považujete inflaci za přechodnou? Jak vnímáte tržní výhled sazeb? A už jste debatovali o ukončení pandemické podpory?

Rada guvernérů ECB na zářijovém zasedání rozhodla o rekalibraci pandemického programu nákupů aktiv, tzv. PEPP, ve smyslu snížení objemu nákupů ve srovnání s předchozími dvěma kvartály. Avizované mírné snížení se zatím výrazněji neprojevilo. V době od dubna do září dosahoval průměrný objem čistých pandemických nákupů 18 miliard euro za týden, přičemž poslední report reflektující čísla za předminulý týden ukázal 17,4 miliardy.

Případnou otázku tímto směrem podle nás Lagardeová odrazí poměrně jednoduše. Je potřeba sledovat měsíční data, u nichž se rekalibrace ještě neprojevila. O možnostech ukončení podpory prostřednictvím pandemických nákupů pak Rada ještě detailněji nejednala. Na programu to bude až na prosincovém zasedání, kdy bude zveřejněna aktualizovaná prognóza. To už ostatně zaznělo na zářijové tiskové konferenci.

Nejžhavější téma tiskové konference bude nepochybně inflace. Minulý týden byla potvrzena zářijová čísla o meziměsíčním nárůstu evropských cen o 0,5 % a meziročním o 3,4 %. V jádrovém vyjádření, tj. po očištění o volatilní složky potravin a energií, dosáhlo meziroční tempo růstu 1,9 %. Oba meziroční reporty ukázaly nejvyšší hodnoty od roku 2008, to však vnímání inflace Radou guvernérů neovlivní.

Od Lagardeové se tak patrně dozvíme, že většina proinflačních tlaků je stále považována za přechodnou, včetně tzv. úzkých hrdel a situace na trhu s energiemi. Byť některé tranzitorní složky vydrží do příštího roku, inflace by měla pozvolna zpomalovat pod hranici 2 %. Navíc, dlouhodobá inflační očekávání jsou stále ukotvena pod nastaveným 2% inflačním cílem. Rada bude každopádně další inflační vývoj pečlivě sledovat, přičemž případné změny budou reflektovány v prosincové prognóze.

Na toto téma pravděpodobně naváže otázka tržního výhledu evropských sazeb. Trhy totiž v posledních dnech začaly v případě eurozóny zaceňovat brzký začátek úrokové normalizace. Výhled pracuje se zvýšením sazeb o 10 bazických bodů do konce příštího roku a pokračuje až do konce roku 2024, kdy by úroky měly být vyšší o 40 bodů.

Ani v tomto případě by se Lagardeová nemusela nechat rozhodit, velmi dobrý základ jí ostatně v předchozích dnech připravil hlavní ekonom ECB Philip Lane. Podle něj je tržní výhled důkazem toho, že trhy doposud nestačily plně absorbovat forward guidance ECB, což je obvykle složitější proces. Navíc lze předpokládat, že se na posunu evropského tržního výhledu podepsal efekt přelití s tím, jak se očekávání ohledně dřívějšího začátku úrokové normalizace objevují v ostatních vyspělých ekonomikách (např. britská a americká), u kterých je však situace kolem inflace a inflačních očekávání odlišná od té evropské. Například ve vztahu k utaženým podmínkám na trhu práce.

Od listopadového zasedání ECB tak celkově čekáme, že bude relativně klidným přemostěním mezi zářijovým, kdy byla oznámena rekalibrace pandemického programu, a prosincovým, na kterém by měl být představen plán jeho ukončování. V souvislosti s očekávanými komentáři k tržnímu výhledu sazeb pak spatřujeme vyšší rizika mírně holubičí rétoriky, která by mohla představovat riziko nižších tržních sazeb a slabšího eura. Vliv na korunu by přitom měl být minimální.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1657 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,52 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1598 do 1,1680 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,68 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,03 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,59 až 25,73 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,96 až 22,14 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter