Trump a nezávislost Fedu? Změna prý nehrozí

Americká centrální banka (Fed) si zachová svou nezávislost, a to i poté co se 45. prezidentem Spojených států v lednu stane Donald Trump. Uvedl to prezident Fedu v St. Louis James Bullard, který to řekl německému deníku Handelsblatt.

„Přípravný tým nově zvoleného prezidenta Trumpa uvedl, že chce chránit nezávislost Fedu,“ citoval slova Bullarda pro německý deník server Business Insider. 

Šéf Fedu v St. Louis dodal, že nevidí potřebu velkých změn v postavení americké centrální banky. „Pokud by inflace byla na 15 procentech jako v 80. letech minulého století, možná by mohl být důvod říkat, že je něco špatně a že se má něco změnit. Ale to není tento případ,“ dodal Bullard.

Trump a šéfka Fedu Janet Yellenová, jejíž mandát jako takový končí v únoru 2018, mezi sebou nemají zrovna ten nejlepší vztah, přičemž největší vlna nevole má svůj původ právě u blonďatého realitního magnáta Trumps. Ten Yellenovou ještě během své kampaně označil za „velmi politickou osobou, která by se do určité míry měla za sebe stydět.“

Akademie: Co je a dělá Fed

Americký prezident a šéf centrální banky se pravidelně potkávají, aby prodiskutovali stav domácí ekonomiky.

Příští zasedání měnového výboru FOMC se koná 13. a 14. prosince. Fed loni v prosinci přikročil ke zvýšení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu z rekordního minima 0,0 až 0,25 procenta, na kterém ji v rámci snahy o podporu hospodářského růstu držel sedm let.

Greenspan zvedl telefon. Teď „to“ skvěle předpovídá ekonomiku

 

Newsletter