Donald Trump si v posledních týdnech uvědomil to, co většina pozorovatelů chápe už dávno. Vladimir Putin si s ním jen pohrává. Přiznat si to, je však pro bývalého prezidenta největší světové ekonomiky těžké. Po sérii „krásných“ rozhovorů, které podle vlastních slov s Putinem vedl, a po dalších raketových útocích na Kyjev a jiná ukrajinská města Trumpovi došla trpělivost. Sám nyní připouští, že jeho přesvědčování a časté osobní debaty s ruským lídrem mají jen minimální účinek.
Dosáhl prozření, které má formu 50 dnů pro Putina, aby dosáhl mírové dohody na Ukrajině, jinak bude čelit tvrdým sankcím. Trump prohlásil, že prodá americké zbraně Evropě, která dodá zbraně do Kyjeva. To vnímáme jaké záchranné lano, které může Ukrajině pomoci. Trump pochopil, že Putin nechce pouze zmocněné území na Ukrajině a zamezit Ukrajině vstup do NATO, ale rozdrtit nezávislost státu.
Ukrajina udeřila na Moskvu a způsobila dopravní komplikace na letištích. Útok poškodil také řadu budov a zkomplikoval leteckou i pozemní dopravu. Ačkoliv se to z našeho pohledu může zdát jako velký krok při konfliktu na Ukrajině, trhy reagovaly omezeně ne-li vůbec. Trhy vnímají stále konflikt jako součást dlouhodobého rizika, nikoli jako zlomový moment. Jeden z faktorů je, že Moskva zažila už více dronových incidentů. Škody byly omezené a dle zdrojů z Moskvy nedošlo k vážnějším zraněním ani k dlouhotrvajícímu výpadku služeb. Trhy tak více reagovaly na zastavení rafinérií nebo uzavření letišť a problémy s leteckou dopravou.
Z našeho pohledu dlouhý, táhlý konflikt na Ukrajině, je vůči těmto zprávám momentálně velmi rezistentní a začne více reagovat, až po nějaké zásadní zprávě. Jako zlomový bod by bylo uvalení sankcí nebo zapojení USA do konfliktu. Nové sankce také mohou přijít z Evropy. Pokud by na Moskvu byl opravdu úspěšný, mohla by se zvýšit rizika v případě, že by Ukrajina získala druhý dech. Trhy tak vnímají víkendový útok jako krátkodobý šum.
Pondělní obchodování bylo klidné z hlediska zpráv. Trhy však tvořily prudké pohyby, zvlášť při newyorské seanci. Za zmínku stojí posilující zlato, libra a japonský jen, který vstřebává výsledky voleb do parlamentu. Dolar pokračoval ve slábnoucím trendu. Z toho mírně profitovala koruna, která proti dolaru znovu posiluje po korekci, kterou odstartovala 1. července. Dařilo se Bitcoinu i akciím. Největší ztrátu odepsal USDJPY a ropa, a to okolo procenta. Dnes jsou na pořadu dne proslovy centrálních bankéřů, konkrétně Powella a Baileyho, nepředpokládáme ale díky této události příliš divoké pohyby.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,1688 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,94 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1614 do 1,1720 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,63 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 21,07 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,59 až 24,65 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 20,99 do 21,20 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.