Trump na inauguraci vybral rekordní sumu 107 milionů dolarů

Americký prezident Donald Trump vybral od dárců na oslavy spojené se svou inaugurací 107 milionů dolarů (2,7 miliardy korun), což je takřka dvojnásobek dosud rekordní částky, kterou před osmi lety nashromáždila nyní již bývalá hlava Spojených států Barack Obama. Z dokumentů, které tento týden zveřejnil Trumpův inaugurační výbor, vyplývá, že velké sumy darovali lidé blízcí Trumpovu štábu a tradičně vlivné telekomunikační nebo tabákové společnosti, ale také Trumpovi někdejší nepřátelé či Venezuela.

Nejštědřejším dárcem byl kasinový magnát a filantrop Sheldon Adelson, který na inauguraci věnoval pět milionů dolarů (125 milionů korun), což je historicky vůbec nejvyšší jednorázový příspěvek. List The New York Times poznamenal, že Adelson takto obrovskou částku věnoval, ačkoli Trump nebyl během republikánských primárek jeho favoritem. Od Trumpovy administrativy nyní magnát například chce, aby zakázala internetové pokerové herny, které konkurují jeho kasinům.

The New York Times si rovněž povšiml, že zatímco volební kampaň miliardář Trump postavil na drobných příspěvcích milionů příznivců a také na financování z vlastních zdrojů, na inaugurační oslavy odváděli peníze milionáři a vlivné korporace.

Příspěvek v podobě nejméně jednoho milionu dolarů (25 milionů korun) poskytlo 48 lidí a společností. Vedle výše zmíněného Adelsona to byli například investor Robert Mercer, který má úzké vazby na Trumpova strategického poradce Stephena Banona, korporace uhelného miliardáře Josepha Crafta nebo mateřská společnost druhé největší americké tabákové společnosti R. J. Reynolds Tobacco.

Mezi sponzory nechyběly ani známé společnosti Microsoft, Intel, Google, Pepsi nebo Verizon, které věnovaly částky v řádu statisíců dolarů. Zajímavostí je, že jejich příspěvky překonala Venezuela, která darovala 500.000 dolarů (12,5 milionu korun), ačkoli se potýká s problémy v zásobování vlastního obyvatelstva potravinami. Venezuela peníze poskytla přes americkou firmu Citgo Petroleum, která patří venezuelské státní ropné společnosti PDVSA.

Newsletter