Německý Ifo index ukázal větší zlepšení, než dosahoval konsensus trhu. Euro z dat nikterak výrazně neprofituje, obchoduje se nadále nad 1,1930 EURUSD. Měny regionu mírně sílí. Koruna se obchoduje na úrovni dnešní otevírací ceny kolem 25,36 za euro.

Trump nejnebezpečnějším mužem světa? Proč?

Před čtyřmi měsíci jsem varoval, že prohlášení Donalda Trumpa o NATO odhalila jeho „povrchní a dětské chápání Severoatlantické aliance“. Jeho nedávné komentáře mě ale přesvědčily o tom, že jsem Trumpa v tom, jak by mohl alianci a tím také Spojené státy poškodit, ještě podcenil. Uvedl to zakladatel blogu NATOSource pro server The Hill.com Jorge Benitez.

Zveřejnění Trumpových postojů, že by USA nebránily spojence NATO v případě ruského útoku, rozbíjí šest dekád vzájemné spolupráce. Každý americký prezident od 2. světové války uznal význam NATO pro Spojené státy a všichni by odmítli Trumpovy šílené pohledy na Severoatlantickou alianci. Například Ronald Reagan popsal NATO jako „jádro americké zahraniční politiky a vlastní bezpečnosti.“ Trump prý tuto ústřední roli aliance nechápe.

Pokud se realitní magnát Trump dostane do Bílého domu, může se mu podařit to, co se sovětským vojenským divizím nepovedlo za celou dobu studené války. Tedy rozbít NATO a ukončit úspěšnou alianci mezi západoevropskými demokraciemi. „Ať už vyhraje, či nikoliv, Trump již potěšil ruského prezidenta Vladimira Putina tím, že zpochybnil důvěryhodnost Ameriky jako spojence a oslabil odstrašovací opatření v Evropě,“ upozornil Benitez.

 

 

Trumpova ochota opustit spojence tak podle něj zvyšuje pravděpodobnost nových Putinových provokací stejně jako budoucích agresí ze strany Ruska. Prohlášením, že by oslabil závazek Spojených států vůči NATO, ohrožuje Trump jednu z nejdůležitějších složek bezpečnosti USA a zvyšuje možnost války v Evropě. Trump tím tak sesadil Putina z pomyslného trůnu nejnebezpečnějšího muže světa.

V nedávné zprávě se Trump opakovaně ptal experta na zahraniční politiku „Proč bychom nemohli použít jaderné zbraně?“ Jejich použití přitom může být nejnebezpečnější a důležité rozhodnutí jakému americký prezident čelí. Každý prezident od Harryho Trumana zacházel s naším jaderným arsenálem s velkou opatrností a nechutí, podotkl Benitez.

Trump pobouřil výrokem o uplatnění práva na zbraně

Newsletter