Dolar se po pátečním zpevnění obchoduje pod 1,1000 za euro. Americké výnosy vzrostly podél celé křivky. Silný dolar negativem rizikových měn. Koruna oslabila nad 23,00 za dolar. Proti euru nad 25,30.

Trump pohřbil pařížskou klimatickou dohodu

AKTUALIZOVÁNO – Spojené státy odstoupí od pařížské klimatické dohody. Začnou vyjednávat, aby do ní mohly znovu vstoupit. Na dnešní ostře sledované tiskové konferenci to oznámil prezident Donald Trump, který dohodu v minulosti opakovaně označil za škodlivou pro americké hospodářství a pro USA neférovou. „Vystupujeme a zahajujeme vyjednávání,“ prohlásil Trump, který chce vyjednat takovou smlouvu, která bude spravedlivá.

„Proto, abych mohl naplnit svou povinnost chránit Ameriku a její občany, Spojené státy odstoupí od Pařížské klimatické dohody,“ oznámil 45. prezident USA. „Ukončujeme také klimatický fond, který stojí Spojené státy obrovské peníze,“ dodal. Smlouva je podle něj pro Američany neúnosně drahá.

„Byl jsem zvolen, abych zastupoval občany Pittsburghu, ne Paříže,“ prohlásil Trump. „Ti. kdo nejvíce znečišťují náš svět, nemají žádné závazky,“ poznamenal Trump před skupinou aplaudujících příznivců v Růžové zahradě Bílého domu.

Trump si představuje, že nová dohoda by břemena a zodpovědnost rozdělila stejnoměrně mezi všechny země světa. Za takových podmínek by USA mohly do pařížské úmluvy i znovu vstoupit. Evropská komise Trumpovi vzkázala, že jeho rozhodnutí hořce lituje. Nově zvolený francouzský prezident Emmanuel Macron pak Trumpovi vzkázal, že již není nic, o čem by se dalo k dohodě vyjednávat. 

Mezi zastánce dohody byla řada velkých amerických firem jako Exxon Mobil a Chevron, a také evropští giganti Royal Dutch Shell a BP. Dohoda podle nich nabízí řešení globálního oteplování a Spojeným státům dává určitou úlohu při řízení reakce na změnu klimatu. I velcí američtí těžaři uhlí, Cloud Peak Energy a Peabody Energy, argumentovali tím, že Spojené státy by neměly zůstat stranou kvůli tomu, aby vyjednaly budoucnost uhlí v globálním energetickém mixu. Právě „za americké uhlí“  Trump během prezidentské kampaně bojoval.

Spojené státy jsou druhým největším „znečišťovalem“ ovzduší na světě, první místo jednoznačně patří Číně. Na třetím místě je Indie a čtvrté Rusko.

Na druhé straně „klimatické barikády“ sklidil Trump kritiku. Pustil se do něj jeho předchůdce Barack Obama, bývalý viceprezident Al Gore, miliardář Richard Branson nebo zakladatel Tesly Elon Musk, který vzápětí na twitteru oznámil, že končí ve v poradních výborech Bílého domu. Podle něj není odstoupení od dohody dobré pro USA nebo svět.

Za prezidenta Baracka Obamy se Spojené státy zavázaly ke snížení emisí skleníkových plynů do roku 2025 o 26 až 28 procent pod úrovně roku 2005. Obamova administrativa také přislíbila tři miliardy dolarů pro fond, který by rozvojovým zemím pomohl splnit jejich cíle pařížské dohody.

Pařížská dohoda je dohoda v rámci Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu, která má omezit emise CO2 po roku 2020 a navázat tak na Kjótský protokol. Dohoda byla dojednána během Klimatické konference v Paříži 2015, schválena všemi 195 smluvními stranami a přijata 12. prosince 2015.

K letošnímu květnu dohodu podepsalo 194 účastníků Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu, z nichž 146 ji již ratifikovalo. Dohoda vstoupila v platnost 4. listopadu 2016. Stanovuje závazky všech smluvních stran, včetně největších světových producentů emisí skleníkových plynů jako je Čína, USA nebo Indie.

Newsletter