Za oceánem v minulém týdnu přibylo 840 tisíc nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Americký trh práce se tak stále nedokázal dostatečně oklepat ze zásahu pandemií, který vymazal přes 22 milionů pracovních míst. K dnešnímu dni je jich zhruba polovina znovu obnovena, nicméně počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti jsou nadále obří.
Včerejší zveřejnění statistiky nových žádostí o podporu dopadlo o 20 tisíc hůře, než trhy čekaly. Oproti předchozí revidované statistice se i tak jednalo o lehké zhoršení. Nouzová federální podpora nezaměstnanosti, která je vyplácena těm, kteří nedosáhnou na tradiční podporu, se od předchozího týdne dostala pod půl miliónovou hranici. Celkově tak v minulém týdnu žádalo o podporu zhruba 1,3 milionu Američanů.
Vzhledem k tomu, že původní balíčky na podporu zasažených Covid-19 vypršely koncem července, jsme již více než dva měsíce svědky neschopnosti dialogu mezi demokraty a republikány, kteří mají o podpůrných programech rozdílné představy. Ničemu tento týden rozhodně nepomohl ani prezident Trump, který prohlásil, že s vyjednáváním ohledně daného tématu končí. Pokračovat v něm hodlá až po volbách, které se konají 3. listopadu.
Trump tak svou tvrdohlavostí momentálně dělá všechno pro to, aby volby prohrál. Určitý úspěch ohledně dohody na dalším podpůrném balíčku by mu mohl vynést alespoň nějaké plusové body, každopádně tento krok spolu s pokračováním v bagatelizování koronaviru po jeho prodělání a posměchu směrem k lidem dodržujícím „social distancing“ mu voliče jen a jen ubírá. Fakt, že Trump odmítl účast na prezidentské debatě v příštím týdnu kvůli tomu, že by se měla z preventivního hlediska konat virtuálně, je dalším projevem, kterým si podkopává půdu pod nohama. Biden má momentálně navrch takovým způsobem, že i v případě zmenšení aktuálního náskoku kandidáta z křídla demokratů na polovinu, by se stále jednalo o Trumpovo volební fiasko.
Trhy také již zaceňují Bidenovo vítězství a berou ho překvapivě jako pozitivní zprávu pro akciové tituly. Pozitivní je rozhodně určitá predikční schopnost ohledně výsledku voleb, jelikož ta má dopad na očekávanou volatilitu, která se díky větší převaze Bidena snižuje, i přes hrozící zhoršení situace ohledně Covid-19 a eventuální Bidenovy kroky, ke kterým by přistoupil po svém zvolení.
Včerejšek kromě výše zmíněných žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA moc důležitých dat ze světa nepřinesl. Na domácí půdě jsme mohli sledovat výsledky maloobchodních tržeb za srpen, které meziměsíčně rostly o 0,3 % a meziročně o 1,6 % po očištění o kalendářní vlivy. Nejvíce rostly internetové prodejny a zásilkové služby a na druhé straně největší propad zaznamenaly prodejny s oděvy a prodejny potravin.
Trh očekával lepší výsledky a také hodnota z předchozího měsíce byla revidována směrem dolů, tudíž koruna nedostala hned po ránu dobrý impulz a začala oslabovat. Tyto ztráty sice během dne smazala, ale odpolední ohlášení nových restriktivních opatření proti šíření koronaviru poslalo korunu o deset haléřů výše, a to k hranici 27,20 EURCZK.
Dnes ráno již vyšla řada velmi špatných dat v Británii. Tou nejdůležitější statistikou bylo srpnové HDP, které meziročně kleslo o 9,3 %. To je horší výsledek než -7,5 %, kde se nacházel tržní konsenzus. Stavební výroba v srpnu zaznamenala propad o 13 % v meziročním vyjádření, průmyslová výroba klesla o 6,4 % a zpracovatelská produkce o 8,4 %. Libra si tak do pátečního obchodování nedodala zrovna nejlepší impulz ze strany fundamentů. Na domácí scéně ani ve světě nás dnes už žádná další zajímavá data nečekají.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1772 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,47 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1690 do 1,1839 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 27,17 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 27,01 až 27,15 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,92 až 23,13 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokoupravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.