Trump vs. Hillary? Rozdíl milion barelů ropy denně

Těžba ropy ve Spojených státech by po prezidentských volbách mohla zažít výraznou změnu. Volba šéfa Bílého domu, která se uskuteční v listopadu, zřejmě ovlivní americké i světové zásoby ropy. Možná to bude největší dopad voleb v celé historii, řekl serveru Market Watch Brian Scheid z Platts na ropném summitu v Londýně.

Z průběhu primárek v USA zatím vyplývá, že o křeslo šéfa Bílého domu svedou boj za republikány miliardář Donald Trump a za demokraty bývalá první dáma a ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Nejhorší a nejlepší scénář několika analytiků z Washingtonu počítá s tím, že pokud volby vyhraje republikán, těžba ropy může vyskočit až o půl milionu barelů denně. Pokud ale vyhraje zástupce demokratů, těžba o půl milionu barelů spadne. „Jeden milion barelů denně tak v podstatě závisí na výsledku jediných voleb. To je relativně velký rozdíl, který se dá přirovnat k objemu ropy, který denně vytěží Severní Dakota,“ dodal Scheid.

Podle něj je ale velmi obtížné kvantifikovat přesný dopad na ropný trh. Další významnou událostí může být koordinované snížení cen ropy v režii OPEC, značný nárůst těžby v Libyi, kolaps venezuelské ekonomiky a další proměnné, které mohou mít na trh jednoduše větší vliv.

 

 

Při pohledu na produkci ropy v USA se zdá, že volby nevyhnutelně změní dynamiku těžby. Clintonová už dříve avizovala, že sníží spotřebu ropy o třetinu a zakáže frakování na veřejných pozemcích. Bude zřejmě také dál bojovat za změnu klimatu, naznačil Scheid. „Největší obavou pro americký ropný průmysl je tak otázka, jak se Clintonová vypořádá s frakováním,“ dodal.

A pak je tu Donald Trump, téměř jistý republikánský kandidát. Miliardář ale zatím neodhalil mnoho detailů energetické politiky. Pochlubil se ale například s tím, že by vyjednal mnohem lepší jadernou dohodu s Íránem. V nedávném rozhovoru pro New York Times pak zmínil, že zvažuje zákaz dovozu ropy ze Saúdské Arábie a dalších arabských spojenců. „Vítěz listopadových voleb může rozhodnout, jestli renesance břidlicového plynu dosáhla loni vrcholu, nebo jestli byl tento rok pokles před dalším maximem,“ dodal Scheid.

Těžba ropy v USA se na vrchol dostala loni v dubnu, kdy dosáhla 9,6 milionu barelů za den. Od té doby kvůli nižším cenám ropy a škrtům v kapitálových výdajích klesá. Vládní Úřad pro energetické informace (EIA) počítá s tím, že těžba koncem třetího čtvrtletí letošního roku klesne na osm milion barelů denně. Od ledna 2017 už bude úřadovat nový americký prezident.

Newsletter