Evropské i americké výnosy rostou. Dolar v mírné ztrátě nad 1,0650 za euro. Koruna dnes ráno mírně oslabila nad 25,25 za euro.

Trump vs. Hillary? Rozdíl milion barelů ropy denně

Těžba ropy ve Spojených státech by po prezidentských volbách mohla zažít výraznou změnu. Volba šéfa Bílého domu, která se uskuteční v listopadu, zřejmě ovlivní americké i světové zásoby ropy. Možná to bude největší dopad voleb v celé historii, řekl serveru Market Watch Brian Scheid z Platts na ropném summitu v Londýně.

Z průběhu primárek v USA zatím vyplývá, že o křeslo šéfa Bílého domu svedou boj za republikány miliardář Donald Trump a za demokraty bývalá první dáma a ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Nejhorší a nejlepší scénář několika analytiků z Washingtonu počítá s tím, že pokud volby vyhraje republikán, těžba ropy může vyskočit až o půl milionu barelů denně. Pokud ale vyhraje zástupce demokratů, těžba o půl milionu barelů spadne. „Jeden milion barelů denně tak v podstatě závisí na výsledku jediných voleb. To je relativně velký rozdíl, který se dá přirovnat k objemu ropy, který denně vytěží Severní Dakota,“ dodal Scheid.

Podle něj je ale velmi obtížné kvantifikovat přesný dopad na ropný trh. Další významnou událostí může být koordinované snížení cen ropy v režii OPEC, značný nárůst těžby v Libyi, kolaps venezuelské ekonomiky a další proměnné, které mohou mít na trh jednoduše větší vliv.

 

 

Při pohledu na produkci ropy v USA se zdá, že volby nevyhnutelně změní dynamiku těžby. Clintonová už dříve avizovala, že sníží spotřebu ropy o třetinu a zakáže frakování na veřejných pozemcích. Bude zřejmě také dál bojovat za změnu klimatu, naznačil Scheid. „Největší obavou pro americký ropný průmysl je tak otázka, jak se Clintonová vypořádá s frakováním,“ dodal.

A pak je tu Donald Trump, téměř jistý republikánský kandidát. Miliardář ale zatím neodhalil mnoho detailů energetické politiky. Pochlubil se ale například s tím, že by vyjednal mnohem lepší jadernou dohodu s Íránem. V nedávném rozhovoru pro New York Times pak zmínil, že zvažuje zákaz dovozu ropy ze Saúdské Arábie a dalších arabských spojenců. „Vítěz listopadových voleb může rozhodnout, jestli renesance břidlicového plynu dosáhla loni vrcholu, nebo jestli byl tento rok pokles před dalším maximem,“ dodal Scheid.

Těžba ropy v USA se na vrchol dostala loni v dubnu, kdy dosáhla 9,6 milionu barelů za den. Od té doby kvůli nižším cenám ropy a škrtům v kapitálových výdajích klesá. Vládní Úřad pro energetické informace (EIA) počítá s tím, že těžba koncem třetího čtvrtletí letošního roku klesne na osm milion barelů denně. Od ledna 2017 už bude úřadovat nový americký prezident.

Newsletter