Tržby Applu po 13 letech klesly, prodej iPhonů vázne

AKTUALIZOVÁNO – Americkému technologickému gigantu Apple ve druhém fiskálním poprvé po 13 letech klesly tržby. Firma ale plánuje zvýšit dividendu. Apple očekává další pokles tržeb v reakci na slabší poptávku po chytrých telefonech iPhone.

Výsledky firmy z Kalifornie byly pod odhadem analytiků. Upravený čistý zisk Apple ve druhém fiskálním čtvrtletí činil 1,90 USD na akcii pod odhadem 2,00 USD. Čistý zisk tak propadl o 30 procent na 10,5 miliardy USD.

Tržby společnosti dosáhly 50,6 miliary USD, zatímco trh čekal 51,97 miliardy USD.  V USA meziročně klesly o desetinu a v Evropě o pět procent. Naopak v Japonsku se tržby zvýšily o čtvrtinu.

Firma Apple, jejíž akcie za poslední rok ztratily přes čtvrtinu hodnoty, očekává další propad tržeb. V tomto čtvrtletí by měly klesnout od 41 miliard až 43 miliard USD. Analytici přitom doposud počítali s tržbami kolem 47 miliard USD. 

„Jsme potěšení pokračováním silného růstu tržeb ze služeb, který je podporován neuvěřitelnou sílou ekosystému Apple a růstem uživatelské základny přes jednu miliardu aktivních zařízení,“ uvedl výkonný ředitel firmy Apple Tim Cook.

 

 

Počet prodaných iPhonů poprvé meziročně klesl. Tyto chytré telefony přitom tvoří dvě třetiny tržeb firmy s nakousnutým jablkem ve znaku. Apple ve čtvrtletí prodal 51,2 milionu kusů iPhonů a překonal tak odhady analytiků, kteří čekali 50,3 milionů. Ve stejném období loňského roku ale Apple prodal o deset milionů iPhonů více. „Poptávka po novém telefonu iPhone SE je vyšší, než jsme čekali,“ uvedl finanční ředitel Apple Luca Maestri.

Varováním pro Applu můžou být nižší prodeje iPhonů v Číne, kde klesly o více než čtvrtinu na 12,49 miliardy USD. Mnozí analytici však říkají, že prodeje iPhonů opět porostou poté, co firma představí očekávaný model iPhone 7.

Počet prodaných tabletů iPad spadl o pětinu na 10,25 milionů kusů. Firma prodala o zhruba desetinu méně počítačů iMac, celkem to bylo více než čtyři miliony počítačů.

Newsletter