Asijské obchodování přineslo mírné tlaky na silnější dolar. Dolarový index se obchoduje těsně pod hranicí 90,5 bodů, euro proti dolaru kolem úrovně 1,2130 EURUUSD. Měny regionu vykazují tlaky na oslabení. Koruna by v případě jejich pokračování mohla během dne atakovat 26,20 za euro.

Tržby Applu po 13 letech klesly, prodej iPhonů vázne

AKTUALIZOVÁNO – Americkému technologickému gigantu Apple ve druhém fiskálním poprvé po 13 letech klesly tržby. Firma ale plánuje zvýšit dividendu. Apple očekává další pokles tržeb v reakci na slabší poptávku po chytrých telefonech iPhone.

Výsledky firmy z Kalifornie byly pod odhadem analytiků. Upravený čistý zisk Apple ve druhém fiskálním čtvrtletí činil 1,90 USD na akcii pod odhadem 2,00 USD. Čistý zisk tak propadl o 30 procent na 10,5 miliardy USD.

Tržby společnosti dosáhly 50,6 miliary USD, zatímco trh čekal 51,97 miliardy USD.  V USA meziročně klesly o desetinu a v Evropě o pět procent. Naopak v Japonsku se tržby zvýšily o čtvrtinu.

Firma Apple, jejíž akcie za poslední rok ztratily přes čtvrtinu hodnoty, očekává další propad tržeb. V tomto čtvrtletí by měly klesnout od 41 miliard až 43 miliard USD. Analytici přitom doposud počítali s tržbami kolem 47 miliard USD. 

„Jsme potěšení pokračováním silného růstu tržeb ze služeb, který je podporován neuvěřitelnou sílou ekosystému Apple a růstem uživatelské základny přes jednu miliardu aktivních zařízení,“ uvedl výkonný ředitel firmy Apple Tim Cook.

 

 

Počet prodaných iPhonů poprvé meziročně klesl. Tyto chytré telefony přitom tvoří dvě třetiny tržeb firmy s nakousnutým jablkem ve znaku. Apple ve čtvrtletí prodal 51,2 milionu kusů iPhonů a překonal tak odhady analytiků, kteří čekali 50,3 milionů. Ve stejném období loňského roku ale Apple prodal o deset milionů iPhonů více. „Poptávka po novém telefonu iPhone SE je vyšší, než jsme čekali,“ uvedl finanční ředitel Apple Luca Maestri.

Varováním pro Applu můžou být nižší prodeje iPhonů v Číne, kde klesly o více než čtvrtinu na 12,49 miliardy USD. Mnozí analytici však říkají, že prodeje iPhonů opět porostou poté, co firma představí očekávaný model iPhone 7.

Počet prodaných tabletů iPad spadl o pětinu na 10,25 milionů kusů. Firma prodala o zhruba desetinu méně počítačů iMac, celkem to bylo více než čtyři miliony počítačů.

Newsletter