Tržní pohyby ovládnou inflační čísla

Klíčové body

  • Čínská ekonomika se dostala do deflace.
  • Česká inflace dále klesla dle očekávání trhu i ČNB.
  • Hlavní událostí dnešního dne je americká inflace.
Zdroj: Depositphotos

Včerejším titulkům napříč finančními médii vládly zprávy o čínské ekonomice, která se dostala do stavu deflace. Dnes nás čeká další nabitý den, kde hlavní roli sehraje inflace. Jednak ta domácí a poté ta americká. 

Líné pohyby včerejšího trhu naznačovaly taktické vyčkávání před sérií inflačních dat. Nejdůležitější zpráva středy byla ta z Číny, kde inflace meziměsíčně klesla o 0,1 % oproti předchozím -0,2 % při očekávání -0,4 %. Index cen výrobců v červenci meziročně klesl o 4,4 %, očekáváno bylo -4 %. Deflace spotřebitelských a výrobních cen tak podpořily myšlenku ekonomického zpomalení Číny. Snížení obou indexů pokleslo naposledy na vrcholu pandemie. Aktuálně je očekáváno, jak na tento vývoj zareagují nositelé hospodářské politiky, byť například centrální banka čeká, že se inflace v dalších měsících opět zvedne.

Evropský kalendář není nijak záživný, ale i tak byla evropská měna vystavena tlaku. Zpráva o windfall tax od italské vlády zasáhla především evropský akciový trh. Ztráty pocítily akcionáři italských bank, kde panovaly nejasnosti ohledně detailů o nové dani. Včera jsem se dočkali o něco pozitivnějších zpráv, když vláda uvedla, že daň nepřesáhne 0,1 % celkového objemu aktiv banky. Dnes ráno euro díky růstu evropských výnosů zpevňuje k hranici 1,1000 EURUSD.

Česká koruna pokračuje ve své konsolidaci do strany v rozhraní 24,20 až 24,30 EURCZK. Po zasedání ČNB z minulého čtvrtka, kdy kurz díky zrušení intervenčního režimu výrazně oslabil, se od té doby pohybuje v tomto pásmu. Vzhledem k momentálnímu trendu, vždy po posílení eura byla korekce a až poté následně zase překonání posledního high. Z pohledu na graf se koruně ani po týdnu moc posilovat nechce, a to i přes silnou rezistenci, která je na tomto levelu. Kurz nikterak výrazně neovlivnil ani další pokles české inflace. Ta v červenci meziročně klesla z 9,7 % na 8,8 %, což zhruba odpovídalo i prognóze ČNB na 8,9 %.

Globální trhy budou pečlivě sledovat výsledek americké inflace za července, která bude zveřejněna v 14:30. Zajímat nás bude, zda s ohledem na tržní konsensus dojde na překvapení, ať už pozitivní nebo negativní. Pokud by inflace, především jádrová, klesla nad očekávání více, pro euro a korunu by mohlo jít o pozitivní zprávu, i díky případnému poklesu amerických tržních sazeb.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,1009 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,24 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0912 do 1,1044 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,25 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,03 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,17 až 24,37 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,94 do 22,29 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter