AKTUALIZOVÁNO – Tuzemský maloobchod v květnu rostl o 11,1 procenta, když analytici dle agentury Bloomberg čekali růst o 10,7 procenta. Tržby v maloobchodě bez očištění se meziročně zvýšily o 7,5 procenta. Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy klesly v květnu reálně meziměsíčně o 0,4 procenta a meziročně očištěné o kalendářní vlivy se zvýšily o čtyři procenta.
„Maloobchodu stejně jako průmyslové produkci pomohl vyšší počet pracovních dní v květnu. Nicméně i po očištění o kalendářní efekty je zřejmé, že rostoucí zaměstnanost a s tím související zvyšování platů podporuje chuť spotřebitelů utrácet,“ uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky.
Podle hlavního ekonoma skupiny Roklen Lukáše Kovandy si maloobchodní tržby v květnu udržely svoji růstovou dynamiku, k níž přispěly rostoucí reálné mzdy a nízké ceny pohonných hmot, které se i přes svůj nárůst v posledních měsících pohybují na dlouhodobě relativně příznivých úrovních.
„Růst maloobchodních tržeb bude pokračovat i v dalších měsících. Nálada spotřebitelů sice od svého lednového vrcholu klesá, ale to je pouze korekce neudržitelně optimistické nálady, umocněné povánočními slevami a zlevňováním pohonných hmot, které se na svém cenovém dně ocitly na přelomu února a března,“ dodal Kovanda.
Také podle Zeisela by situace spotřebitelů měla zůstat velmi dobrá i v nadcházejících měsících. I když ekonomický růstu zpomalí, tak nezaměstnanost zůstane poblíž rekordně nízkých hodnot a tlak na zvyšování mezd přetrvá. „Poslední údaje ukázaly, že firmy se musejí vzdávat části svých zisků na úkor odměny zaměstnancům. Spotřebitelé navíc těží a nadále budou těžit z nízké inflace. Zejména levnější pohonné hmoty lákají k motoristy do aut, když tržby za pohonné hmoty vzrostly o 11,2 procenta,“ dodal Zeisel.