Tuzemský průmysl se veze na vlně optimismu

Výsledky českého průmyslu za březen překonaly očekávání trhu. Průmyslová produkce v březnu po očištění o vliv počtu pracovních dnů reálně meziročně vzrostla o 4,4 %, bez očištění byla vyšší o 10,9 %, když trh čekal 9,5 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad.

Průmyslová produkce v březnu po vyloučení sezónních vlivů (včetně vlivu počtu pracovních dnů) byla reálně meziměsíčně nižší o 0,4 %

„Březnová data o průmyslu potvrdila dominanci automobilového sektoru. Na vysokém růstu se automobilová výroba podílela jednou třetinou,“ okomentoval dnešní data ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Za první čtvrtletí letošního roku vzrostla výroba motorových vozidel meziročně o 14,9 procenta a bylo vyrobeno přes 380 tisíc osobních aut. Již za první tři měsíce letošního roku dosáhla výroba osobních aut téměř 29 procent objemu celého předchozího roku. Český průmysl i nadále trápí nedostatek kvalifikované pracovní síly na trhu práce,“dodal.

„Český průmysl těží z přílivu tuzemských i zahraničních zakázek a celkového optimismu v ekonomice. Potýká se naopak s nedostatkem lidí a neprospívá mu politická nestabilita v Česku ani v zahraniční. Přestože zatím nepozorujeme významné výkyvy kurzu koruny po konci měnového závazku ČNB, je možné je i v horizontu několika málo let očekávat. Investoři spekulující na posílení kurzu
české měny, mají velké množství korun, kterých se chtějí zbavit. Mohou tak po delší dobu odvracet posilování koruny, které by však mělo být dlouhodobým trendem,“ říká Petr Smutný, partner v oddělení Podnikových financí a restrukturalizací, PwC ČR.

Březen 2017 měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o dva pracovní dny více. K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků a výroba pryžových a plastových výrobků.

Průmyslová produkce klesla v odvětvích výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení, opravy a instalace strojů a zařízení a výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu.

Hodnota nových zakázek v březnu 2017 ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 15,1 %. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 14,5 %, zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o 16,2 %.

Newsletter