Twitter se zlomenými křídly?

V souvislosti se Spojenými státy se v posledních měsících často skloňovalo slovo recese. Nešlo však o tu „běžnou“, ekonomickou, nýbrž o recesi zisků amerických společností. Dnes, v době, kdy se nacházíme na prahu výsledkové sezóny za první kvartál 2016, se debata opět otevírá. Banka Morgan Stanley v tomto směru ukazuje na prvního smolaře, jehož situace naznačuje bolestivý pád. O jakou společnost jde? Pesimistický výhled se týká provozovatele známé sociální sítě Twitter.

Společnost s modrým ptákem ve znaku se s problémy potýkala už v předešlém čtvrtletí. Nejvíce vedení zatěžovala neschopnost přilákat nové uživatele. Jejich počet dosáhl za loňské 4Q 320 milionů, ovšem predikce pracovala s vyššími čísly, a to minimálně o 3 miliony. Stejně negativně se vyvíjel i počet měsíčních aktivních uživatelů, který mezikvartálně klesl o 2 miliony.

A tento nežádoucí trend by měl pravděpodobně přetrvat. Alespoň takové jsou vyhlídky analytického týmu banky Morgan Stanley. Dle její predikce, by Twitter měl v nadcházející výsledkové sezóně opět vykázat méně aktivních uživatelů, stejně tak i nižší tržby a zisky.

FinTech Daily: MasterCard chce ulovit Facebook i Twitter

„Trend udržení si aktivních uživatelů společně se získáváním těch nových zůstává i nadále velice znepokojující,“ přepisuje agentura Bloomberg slova Briana Nowaka, analytika Morgan Stanley. Na základě toho banka srazila svou cílovou cenu titulu sociální sítě z 18 dolarů na 16. Stejně tak byla snížena i očekávaná EBITDA pro rok 2017 o 13 % až na 769 milionů dolarů. Zhoršení očekává dokonce i samo vedení Twitteru. V případě tržeb za rok 2017 čítalo osekání 6 %, což odpovídá 3,23 miliardám dolarů.

Podle Morgan Stanley je trnem v oku modrého ptáka i doba, kterou uživatelé sociální sítě stráví jejím užíváním na svém mobilním telefonu. Za první čtvrtletí se očekává, že tento čas klesl meziročně o zhruba 10 %. V porovnání s ostatními americkými společnostmi oblasti sociálních sítí tak Twitter v tuto chvíli zaujímá ostudnou poslední pozici (viz graf č.1).

I přesto, že sledovanou sociální síť využívají hojně známé osobnosti jako novináři, herci, zpěváci či politici, není tato specifická skupina schopna zisky firmy výrazně navýšit. Proto se vedení rozhodlo přilákat nové uživatele tím, že uzavřela deal o přenosu čtvrtečních zápasů ligy amerického fotbalu. Jako další lákadlo by se měly prokázat i prezidentské volby v USA a letní olympijské hry. Pokud ani to stav nezlepší, Morgan Stanley predikuje, že by očekávaná čísla ohledně snížení počtu uživatelů mohla bát znatelně horší.

Poté, co ve čtvrtek Morgan Stanley zveřejnila svou studii, akcie Twitteru odepsaly téměř 4 %. Aktuálně titul oslabuje o 1,11 procenta na 16,47 USD.

Nejhorší sezóna od roku 2009?

Pravdou je, že v nadcházející výsledkové sezóně nebude Twitter rozhodně jediným (pravděpodobným) propadákem. Podle agentury Bloomberg bude, resp. bylo, 1. čtvrtletí 2016 nejhorší za posledních šest a půl roku. To odpovídá meziročnímu poklesu zisků o 9,8 % (viz graf č.2) a již čtvrtému propadu po sobě za poslední rok.

Z jednotlivých sektorů americké ekonomiky by se opět mělo nejméně dařit energetickým společnostem, které jsou stále zatíženy ztrátami spojenými s propastným poklesem cen ropy.

Newsletter