Týden na koruně: Slibný začátek zmařil Fed, padal zlotý i forint

Koruna má za sebou po dlouhé době týden, za který si připisuje oslabení. Byť jeho první polovina vypadala opět slibně, o čemž svědčí i další posunutí nejsilnější pointervenční hranice, závěr byl v rudých číslech. A netýkalo se to pouze koruny. Oslabil i polský zlotý a maďarský forint.

Česká měna zahajovala týden kolem 26,20 za euro. Poté se posunula až na novou nejsilnější hodnotu od ukončení kurzového závazku ČNB odpovídající 26,113 EURCZK. Ve středu se však trend zvrátil, a to především vinou amerického Fedu. Aktuálně se koruna obchoduje téměř na 26,23 za euro, což odpovídá týdennímu oslabení o velikosti 0,2 %.

První silný moment v rámci tohoto týdne přišel v úterý, kdy byl reportován výsledek běžného účtu platební bilance. Ten namísto očekávaného deficitu o velikosti 5 miliard korun skončil v přebytku, a to o 14,35 miliardy. Hlavním důvodem byl dubnový nulový odliv dividend. Svou trochou ke zpevnění koruny přispěla i banka Citigroup, která investorům doporučila vsadit na další posílení prostřednictvím prodeje tříměsíčního forwardu EURCZK s cílovou cenou na 25,25 za euro.

Danske Bank: Koruna se pod hranici 26,00 za euro nedostane

Následně jsme se dočkali vyjádření viceguvernéra ČNB Vladimíra Tomšíka, který pro středeční Hospodářské noviny řekl, že sílící koruna sice udělala práci s utahováním politiky částečně za banku, ovšem stále platí vidina zvýšení sazeb během druhé poloviny letošního roku. Pokud by však trend posilování i nadále vydržel, mohlo by podle Tomšíka k tomuto kroku dojít o něco později oproti aktuální prognóze, která pracuje se třetím čtvrtletím, a to například až ve čtvrtém kvartálu 2017.

Ve středu tedy bylo dosaženo dosavadních nejsilnějších úrovní od konce intervencí ČNB, po čemž následovala slabší vlna vybírání zisků. O to hlavní se postaral až čtvrtek, kdy investoři začali reagovat na středeční rozhodnutí americké centrální banky.

Fed uprostřed týdne přistoupil k dalšímu zvýšení hlavní sazby, a to o 25 bazických bodů do pásma 1 až 1,25 %. Tento krok byl trhem očekáván, to samé se ale nedá říci o zcela detailním plánu osekávání bilance centrální banky, jejíž výše vinou programu kvantitativního uvolňování a následných reinvestic výnosů z nakoupených dluhových instrumentů před splatností dosáhla 4,5 bilionu dolarů. Fed se rozhodl, že provede „kvantitativní utahování“, během kterého bude postupně zvyšovat limity omezující reinvestice zmiňovaných výnosů po třech měsících. Tento plán by dle slov guvernérky Yellenové mohl začít již během letošního roku.

Fed zvýšil sazby, bilanci začne osekávat ještě letos. Detailní plán je znám

Americká centrální banka tak představila až nečekaně „jestřábí“ postoj, který byl navíc doplněn zlepšením prognózy amerického reálného HDP a potvrzením ještě jednoho úrokového „hiku“ – oboje pro rok 2017. Fed rovněž uvedl, že pozorované zpomalení inflace nepředstavuje problém a že ve střednědobém výhledu očekává návrat k 2% inflačnímu cíli.

Suma sumárum, měnový výbor Fedu se postaral o rozbušku výprodeje na rozvojových trzích, což vedle koruny zaznamenaly další měny, jako je polský zlotý (za týden oslabil o 0,75 %) a maďarský forint (oslabení 0,12 %), které společně s CZK patří k těm „citlivějším“.

Jak je vidět z grafu níže, EURCZK, EURPLN a EURHUF se dočkaly největšího pohybu přesně ve čtvrtek, a to v neprospěch koruny, zlotého a forintu.

Co se týče dalšího vývoje, koruna již dnes naznačuje snahu o mírné umazání čtvrtečních ztrát. Z hlediska forwardů je situace poměrně střídmá, 3M EURCZK totiž naznačuje kurz o zhruba dva haléře silnější oproti aktuálnímu spotu, tedy za tři měsíce kolem 26,21 za euro.

 

Newsletter