Týden naznačí, co by mohl udělat Fed

AKTUALIZOVÁNO – Nová data ve zkráceném týdnu by měla přinést hlubší pohled na ekonomiku Spojených států a také poskytnout indicie o tom, zda je to dost silná na to, aby americká centrální banky (Fed) zvýšila v létě úrokové sazby. Americké trhy jsou dnes uzavřeny, v zemi se slaví Memorial Day.

Trhy se v týdnu zaměří především na páteční statistiky z trhu práce. Americká ekonomika podle SG vytvořila v květnu jen 140 tisíc nových pracovních míst. Důvodem by měla být korekce předchozích růstů v několika rozličných sektorech, ale i stávka ve společnosti Verizon s dopadem minus 35 000 pracovních míst, uvedl Marek Dřímal z Komerční banky. „Horší údaje z trhu práce i relativně silný dolar v minulých týdnech by měly podle SG snížit pravděpodobnost utahování měnové politiky Fedu na zasedání v polovině června i v červenci, přičemž SG předpokládá zvýšení sazeb až v prosinci,“ dodal Dřímal s tím, že na základě toho by mohl v následujících týdnech oslabovat i dolar proti euru.

Týden přinese také údaje o inflaci, aktivitě v průmyslu, sektoru služeb a osobní spotřebě, což budou hlavní data před dvoudenním zasedáním Fedu, které se koná 14. a 15. června.

Podle šéfky Fedu Janet Yellenové je zvýšení amerických měnověpolitických sazeb pravděpodobné v „následujících měsících“. Trh nyní předpokládá více než 50procentní šanci vyšších sazeb k zasedání na konci července. Yellenová v pátek na Harvardově univerzitě konstatovala, že americká ekonomika se nadále zlepšuje. Zároveň vidí růst po pomalém prvním čtvrtletí. Dodala, že ceny ropy a dolar se zhruba stabilizovaly, což pomohlo tlačit inflaci směrem k cíli Fedu.

Prezident Fedu v St. Louis James Bullard dnes v korejském Soulu uvedl, že světové trhy se zdají být na letní zvýšení sazeb dobře připravené.

Podle hlavního stratéga Wunderlich Securities Arta Hogana se bude debata v tomto týdnu točit o tom, zda bude mít Fed dostatek munice v červnu nebo až v červenci. Sám se domnívá, že Fed sazby zvýší spíš v červenci, protože měnové zasedání v červnu se uskuteční jen osm dní před hlasováním Britů o setrvání v Evropské unii, což skrývá řadu rizik.

O takzvaném brexitu budou Britové hlasovat ve čtvrtek 23. června. Výsledek referenda by mohl zkomplikovat rozhodnutí Fedu o sazbách. Nedávný průzkum veřejného mínění ale ukázal, že odchod Británie z EU je méně pravděpodobný.

Tento týden vystoupí jen několik představitelů americké centrální banky. Hlavní proslov se ale čeká až 6. června, kdy s důležitým projevem o ekonomice vystoupí šéfka Fedu Yellenová.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter