„Uber“ pro bordeláře

Prach, špinavá okna, neumyté nádobí i poházené oblečení po celém bytě. To vše je realita některých domovů. Ale co má dělat člověk, který nestíhá nebo ho nebaví uklízet? V Singapuru přišli s nekonvenčním řešením. V lednu byl založen tzv. „Uber“ pro uklízeče. Vystupuje pod názvem Helpling a pomáhá spojit bordeláře se spolehlivou úklidovou službou.

Prostřednictvím vlastní platformy umožňuje Helpling svým zákazníkům vybrat si vlastního člověka na úklid, kterého pak prostřednictvím té samé aplikace i zaplatí. Obliba této služby se v Singapuru postupně zvětšuje. Dokazuje to i fakt, že se Helplingu podařilo získat svou dřívější konkurenci, kterým byl například startup Spickify společně s jeho zakladatelem Yeene Teckem Hoem, který je teď součástí vrcholného vedení.

„Tradiční singapurský trh ji silně deregulovaný a tudíž i plný šejdířů a podvodníků. Úklidové služby v podstatě fungují jako černý trh, který se však dnes snaží napravit naše společnost Helpling,“ popsal situaci pro CNBC Hoe. Za své služby si jeho společnost účtuje paušální poplatek 20 singapurských dolarů za hodinu, přičemž minimální uklízecí doba je 120 minut.

Uklízečem v rámci platformy může být pouze Singapuřan, který si projde několika vstupními pohovory, aby bylo klientům zajištěno maximální bezpečí. Firma stejně tak poskytuje i pojištění, a to až do výše jednoho milionu dolarů. „Dbáme na to, aby každý, kdo se stane součástí naší platformy, měl potřebné schopnosti a zkušenosti a zároveň byl naprosto bezúhonný. Proto se mohou naši zákazníci cítit naprosto v bezpečí,“ vysvětluje Hoe.

Stejně jako v případě Uberu umožňuje Hepling online hodnocení jednotlivých uklízečů. Z druhé strany sice nic obdobného nefunguje, avšak vzhledem k tomu, že se každý klient musí nejprve registrovat a uvést o sobě příslušné informace, mohou zůstat v klidu i sami pracovníci Heplingu.

Od roku 2010 se singapurská vláda snaží aktivně pracovat s více jak tisíci úklidovými službami, které ve většině případů zaměstnávají převážně cizince.  Minulý rok byla dokonce zavedena povinnost zaměstnávat jen ty uklízeče, kteří mají pracovní povolení, patřičný trénink a progresivní mzdový plán.

Newsletter