Dolar zpevnil pro 1,0850 za euro. Evropské výnosy rostu, americké klesají. Koruna se obchoduje v pásmu 25,30-25,35 za euro.

Účet za sváry v Dukovanech: ČEZ chce po Škodě JS miliardy

AKTUALIZOVÁNO – Energetická firma ČEZ poslala Škodě JS předžalobní výzvu k úhradě několika miliard korun. Peníze po ní chce jako náhradu ušlého zisku, o který ČEZ přišel při vynucených odstávkách jaderné elektrárny Dukovany. Informaci dnes přinesl Český rozhlas – Radiožurnál. Škoda JS vinu odmítá a nic platit nechce.

Informace o výzvě k zaplacení škody v řádu miliard korun za vynucené odstávky dukovanských bloků potvrdila Radiožurnálu mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. Výši požadované sumy ale nechtěla upřesnit. „S ohledem na probíhající jednání nejsme v tuto chvíli oprávněni zveřejnit výši náhrady škody,“ dodala mluvčí.

Podle informací Radiožurnálu se má jednat o zhruba 3,5 miliardy korun. Právě na tuto částku spočítal ČEZ svůj ušlý zisk, když celkem na několik měsíců loni a letos musel odstavit několik bloků dukovanské jaderné elektrárny a zkontrolovat i bloky v Temelíně. Důvodem bylo odhalení pochybných rentgenových snímků svarů potrubí v elektrárnách. Ty měly potvrzovat, že jsou v pořádku, ve skutečnosti však měly praskliny či jiné vady. Některé snímky pak byly údajně tak nekvalitní, že z nich nešlo fakticky nic poznat.

Josef Němý z Komerční banky doplnil, že získání náhrady samozřejmě není jisté a může trvat dlouho. „Cenu akcií ČEZ by měl podle našeho názoru v nejbližší době ovlivňovat hlavně celkový tržní sentiment a vývoj cen německé elektřiny,“ dodal Němý.

Odstávky bloků Dukovan se kvůli kontrolám protáhnou i příští rok

Ušlý zisk kvůli odstávkám bloků chce nyní ČEZ po Škodě JS, která měla správu zařízení elektráren na starosti. Ta si ale najímala na snímkování další firmu. Škoda JS tak podle mluvčího Jana Stolára odpovědnost odmítá a ani nebude nic platit. „V žádném případě, vzhledem k tomu, že necítíme vinu za způsobení škody,“ řekl Stolár.

Případem pochybných snímků a kontrol svarů potrubí se zabývá i policie. Před koncem roku podal trestní oznámení na neznámého pachatele ČEZ s podezřením na podvod. Druhé dal Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Podle něj mohl být spáchán trestný čin poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení z nedbalosti.

ČEZ vyčlení do dceřiných firem projekty nových jaderných zdrojů

Newsletter