Umělá inteligence krade tajemství. Rozpozná i sexuální orientaci

S rozvojem umělé inteligence svět pomalu přestává být tím, co býval. Roboti vyvíjejí na lidi tlak ze všech stran. Zatímco dříve si mnozí mysleli, že nám pouze usnadní náš každodenní život a postarají se o naši zábavu, dnes se stále častěji mluví o tom, že postupně překonají lidské bytosti ve většině profesí, ale třeba i v řadě uměleckých činností. A jak naznačuje článek na serveru Vox, umělá inteligence vás také může připravit o možnost mít určitá tajemství – polskému psychologovi se totiž podařilo stvořit „gaydar“.

Michal Kosinski, který momentálně působí jako výzkumný pracovník na univerzitě ve Stanfordu, se ve své práci věnuje opravdu zajímavým věcem. Původem polský psycholog studuje duševní stránku lidských bytostí na základě online stopy, kterou za sebou nechávají na sociálních sítích či kdekoliv jinde na internetu. Například v roce 2013 mu s jeho kolegy psychology Davidem Stillwellem a Thorem Graepelem vyšel paper, jehož závěry tvrdí, že podle toho, co na Facebooku „lajkujete“, lze předpovědět vaše osobnostní a povahové rysy.

Čeká nás boj s roboty? Představy o partnerství lidí a strojů se liší

Na tom by ještě nebylo nic tak zvláštního, ovšem o mnoho zajímavější závěry přinesl výzkum, který Kosinski nedávno provedl spolu se svým kolegou z univerzity Yilunem Wangem. Akademici vzali 30 tisíc fotek, kteří uživatelé nahráli na jistou internetovou seznamku, a vyzkoušeli na nich program umělé inteligence, který měl za úkol podle fotografií rozpoznat, jací uživatelé mají homosexuální orientaci, a jací nikoliv. Vodítkem mu k tomu měla být struktura obličeje – zatímco homosexuální muž by měl mít podle autorů více ženských rysů oproti heterosexuálovi, homosexuální žena by naopak měla mít oproti té heterosexuální mnohem mužnější obličej.

Protože uživatelé seznamky svou sexuální orientaci na stránkách přirozeně uváděli, bylo snadné ověřit, jakých výsledků umělá inteligence v odhalování homosexuality dosáhla. A jak Kosinski a Wang spočítali, výsledek byl velmi slušný, u mužů se program trefil v 81 % případů, u žen pak tipoval správný výsledek u 71 % fotografií. Podrobnosti o celém experimentu si můžete přečíst v předběžné verzi paperu. Jak podotýkají autoři, profilové obrázky, které nahráváme na sociálně sítě, lze tedy docela dobře použít pro předpověď naší sexuální orientace.

 

A pokud si stále myslíte, že lidé jsou pořád ještě chytřejší než roboti, zejména jde-li o takto citlivá témata, pak vás patrně zklameme. Stejným způsobem nechali Kosinski a Wang hádat také dobrovolníky z řad lidské populace, avšak úspěšnost byla značně nižší – míra správných odhadů se v tomto případě pohybovala nejčastěji mezi 54 a 61 %. Umělá inteligence se tak podle závěrů experimentů zdá být v předpovídání homosexuality řádově o desítky procent úspěšnější.

Tato kontroverzní zjištění mohou čtenáři snadno vyvolat úsměv na rtech, ovšem jak uvádí server Vox, vzedmula se vůči nim i vlna odporu. Kritiky se autoři dočkali od svých akademických kolegů, kteří tvrdili, že závěry experimentu mohou být značně zpochybněny tím, že fotografie byly na internet nahrány samotnými uživateli, a nebyly tak pořízeny v neutrálním laboratorním prostředí.

Ozvali se však také samotní zástupci komunity „LGBTQ“, což je pojem označující lesby, gaye, bisexuály a transgender osoby, kterým se tyto sexuální menšiny často vymezují oproti většinové heterosexuální populaci. Ti tvrdí, že jde o výzkum založený na „pseudovědách“, který může být nebezpečný pro celou komunitu.

Krach na burze? Roboti mu (ještě) nezabrání

 

Newsletter