Unipetrolu ve 3Q klesl zisk na 722 milionů Kč, tržby spadly o pětinu

AKTUALIZOVÁNO – Petrochemický holding Unipetrol ve třetím čtvrtletí meziročně snížil zisk o 1,38 miliardy korun na 722 milionů korun. Tržby klesly o 22 procent na 23,1 miliardy korun, a to z důvodu přetrvávajících nízkých cen ropy a meziročně nižších prodejů petrochemických i rafinérských produktů. Provozní zisk EBITDA LIFO poklesl meziročně o 36 procenta na úroveň 1,9 miliardy korun vlivem omezené výroby.

Finanční výsledky společnosti Unipetrol byly ve čtvrtletí výrazně ovlivněny omezenou dostupností výrobních kapacit. Do provozních výsledků společnosti Unipetrol se promítla mimořádná události na etylénové jednotce ze dne 13. srpna 2015 a také neplánovaná odstávka rafinérie v Kralupech, která probíhala od poloviny května. Pozitivní vliv na vytvořený zisk měla dohodnutá další platba ve výši 2,2 miliardy korun za pojistnou událost v souvislosti s nehodou na etylenové jednotce a také meziročně lepší výsledky maloobchodního segmentu.

„Zveřejněné výsledky jsou zklamáním, když nedosáhly konsensu trhu. Cena akcií by tak měla reagovat poklesem. Pozitivním faktorem nicméně je, že od konce října poběží již naplno etylenová jednotka a rovněž se podařilo obnovení provozu v Kralupech. To se projeví v nárůstu vytíženosti kapacit, což by mělo přispět k růstu celkové ziskovosti,“ uvedl Miroslav Frayer z Komerční banky.

„Ve třetím čtvrtletí se nám podařilo dokončit opravy etylénové jednotky, která byla začátkem tohoto týdne uvedena do opětovného provozu. Společnost také úspěšně dokončila opravu jednotky FCC v kralupské rafinérii, takže jsou v současné době obě rafinérie v Kralupech a v Litvínově provozovány na plnou kapacitu,“ řekl generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu Andrzej Modrzejewski.

„V rámci maloobchodního segmentu jsme ve 3. čtvrtletí dosáhli velmi dobrého provozního zisku, díky zvýšeným prodejům paliv, ale i občerstvení v síti restaurací STOP CAFE. Do konce září jsme převzali 13 čerpacích stanic od společnosti OMV a dalších 15 stanic plánujeme rebrandovat do konce roku,“ dodal Modrzejewski.

V rámci segmentu downstream, který se skládá z rafinérské a petrochemické části, společnost ve třetím čtvrtletí roku 2016 vykázala provozní zisk EBITDA LIFO ve výši 1,596 miliardy korun. Maloobchodní segment dosáhl velmi dobrého provozního zisku EBITDA LIFO ve výši 336 milionů korun.

V souvislosti s mimořádnou událostí na etylénové jednotce ze srpna 2015 má Unipetrol sjednáno pojištění jak proti poškození majetku, tak proti souvisejícímu přerušení provozu. Firma předpokládá, že by měla mít nárok získat zpět od pojistitele náklady na opravu škody na majetku ve výši 3,9 miliardy Kč a ušlý obchodní zisk ve výši 9,9 miliardy. Finální výše kompenzace bude záviset na konečné dohodě s pojistiteli. Unipetrol obdržel 3,9 miliardy korun, což bylo vykázáno ve 2. čtvrtletí. Další dohodnutá platba ve výši 2,2 miliardy je vykázána ve finančních výkazech za 3. čtvrtletí 2016.

Unipetrol je od roku 2005 je součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Její čistý zisk vzrostl ve čtvrtletí na 1,5 miliardy zlotých ze 795 milionů zlotých ve stejném období loňského roku.

Newsletter