Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Úprk do bezpečí. Dolar na více než ročním rekordu

Americké měně svědčí nejistota kolem Turecka. Byť během včerejšího dne turecká lira zastavila svůj předchozí pád, investoři stále dávají přednost bezpečným přístavům, jako jsou právě zelené bankovky. Apetit obchodníků pak potvrzuje i druhá nejvyšší hodnota sázek hedgeových fondů na long USD v letošním roce.

Dolar vyjádřený dolarovým indexem i ve dvojici s eurem se pohybuje poblíž svých 13měsíčních maxim. Vzhledem k tomu, že v první polovině týdne byl zahraniční kalendář relativně prázdný, hlavním katalyzátorem dolarových zisků byl přesun investorů do bezpečí způsobený situací v Turecku. Lira sice během úterý umazala malou část předchozích ztrát, na debatu o uklidnění situace je však příliš brzy. Ostatně sám turecký prezident Erdogan včera oznámil bojkot americké elektroniky. Dnes ráno pak agentura AP přinesla informaci o tom, že Turecko na základě výnosu podepsaného Erdoganem výrazně zvýšilo cla na americké zboží, včetně aut (+120 %), alkoholu (+140 %) či tabáku (+60 %).

Političtí představitelé Turecka se i tak snaží paniku na tamních trzích alespoň částečně uklidnit, odpověď na jejich snahu však zatím není nikterak výrazně silná. Poté, co se o pomyslnou intervenci na liře pokusil sám prezident Erdogan, se téhož kroku chopil turecký ministr financí Berat Albayrak. Ten dle agentury Reuters uvedl, že Turecko svou měnu ochrání. Lira by tak dle ministrových slov měla v příštích dnech opět zpevnit. Další „uklidňovací“ opatření by mělo dle Reuters přijít již ve čtvrtek, kdy by se ministr Albayrak měl spojit s významnými investory, včetně bank jako Citi, HSBC či Deutsche Bank, aby s nimi probral aktuální situaci v zemi.

Vedle dalšího tureckého dění, v jehož případě dnes brzy ráno pozorujeme opětovný návrat oslabování liry, se dočkáme i amerických dat, konkrétně maloobchodních tržeb a průmyslu za červenec. Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje na 1,133 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 96,77 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,134 do 1,147 EURUSD.*

Nervozitu spojenou s Tureckem tento týden reflektuje i koruna, která se aktuálně pohybuje kolem hranice 25,70 za euro. Další vývoj nejen domácí měny, ale i ostatních v rámci regionu, určí, zda bude turecká krize nadále pokračovat. Pokud ano a koruna bude mít tendenci držet se na slabších úrovních, mohlo by to podpořit Českou národní banku k dalšímu zvýšení sazeb. Otázkou je, jak moc se v aktuálním nestabilním zahraničním prostředí do toho bankovní radě bude vůbec chtít.

Z hlediska dat byl během včerejšího dne zveřejněn předběžný odhad HDP za druhý kvartál. Čísla vykázala meziroční nárůst o 2,3 % a mezivkartálně o 0,5 %, což bylo nejen za odhadem trhu, ale rovněž i za odhadem ministerstva financí a ČNB. Byť v rámci prvního „kola“ výsledku HDP nejsou zveřejněny bližší detaily ohledně struktury, dle vyjádření ČSÚ měla na pozitivní vývoj ekonomiky klíčový vliv domácí poptávka. „Nejvíce přispěly spotřební výdaje domácností následované investičními výdaji podniků,“ stojí ve zprávě.

Dnes nás žádná domácí data nečekají. Koruna se aktuálně obchoduje na 25,69 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,64 až 25,73 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,41 až 22,62 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter