Česká národní banka na svém dnešním měnověpolitickém zasedání sazby nezvýší. Dost možná se sice objeví hlasy, které budou volat po vyšších úrocích, mělo by se však jednat o menšinu. Fakt, že bankovní rada prodlouží od prosince trvající úrokovou pauzu, ale neznamená, že bychom se letos nemohli dočkat alespoň jednoho hiku.
Pro zvýšení úroků hovoří nad očekávání vyšší inflace, zejména ta jádrová. V této oblasti působí faktory, jako je napjatý stav trhu práce s důrazem na růst mezd (poslední data sice skončila citelně pod odhadem centrální banky, i tak očekáváme jejich další akceleraci) či oproti prognóze, byť v tuto chvíli jen mírně, slabší kurz koruny. Vzhledem k tomu, že oba zmiňované faktory dle našich odhadů do budoucna nikterak citelně neoslabí, dosahuje výhled inflace na horizontu měnové politiky úrovní nad inflačním cílem 2 %, což je pro ČNB klíčové.
Druhým táborem jsou protiinflační faktory. Mezi ty nejvýraznější v současnosti patří zahraniční rizika, kam lze zařadit nejen mezinárodní obchodní spory, ale zejména dosud nevyřešenou otázku brexitu. Vedle toho protiinflačně působí i celkové zpomalení evropské ekonomiky s důrazem na Německo jakožto našeho nejdůležitějšího obchodního partnera.
Předpokládáme, že v březnu nakonec převáží protiinflační argumenty spojené s nejistotou z vnějšího prostředí. Úroky proto zůstanou beze změny. Na druhou stranu, díky intenzivnímu zvyšování sazeb během minulého roku má ČNB komfort v tom, že může hikovací pauzu prodloužit, a to do doby, než se nejen vyjasní zahraniční rizika, ale také než se ukáže, zda je případné (očekávané) zpomalení ekonomického vývoje spíše posun k dlouhodobě udržitelnému růstu, či jde o první náznaky budoucích problémů.
V březnu tedy úroky neporostou, ve zbytku roku by však mohly. Jako první termín se nabízí květnové zasedání ČNB, kdy bude mít bankovní rada k dispozici aktualizovanou prognózu. Ta by měla potvrdit nadále trvající proinflační faktory v podobě slabšího kurzu a napjatého stavu trhu práce, otazníky však visí nad těmi protiinflačními, zejména nad vnějším prostředím. Pokud by do května například nebyl objasněn scénář brexitu, je možné, že by ČNB letošní první hike posunula na později do druhé poloviny roku.
Vzhledem k takto nastaveným očekáváním by nezvýšení úroků mělo mít na kurz spíše omezenější vliv. Mnohem citlivější reakce bychom se mohli dočkat ve spojitosti s doprovodným komentářem. V případě optimismu projevujícím se v, byť jen mírně, jestřábí rétorice by se koruna mohla posunout směrem k hranici 25,70 za euro. V opačném případě bychom se nejspíše podívali nad úroveň 25,80 za euro, která byla krátce proražena již včera v tandemu s oslabujícími měnami regionu střední a východní Evropy.
Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,77 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,73 až 25,83 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,76 až 23,04 USDCZK.*
Na zahraničních trzích opět pozorujeme narůstající nervozitu. Postaraly se o ní zejména světové centrální banky.
Guvernér ECB Draghi během včerejšího vystoupení hovořil o připravenosti na případnou další podporu evropské ekonomiky, která je v ohrožení nečekaného zhoršení, obzvláště ve spojení s vnějšími faktory. To by zahrnovalo například další odložení navýšení sazeb. Vedle toho zazněly i hlasy „menších“ institucí, jako je novozélandská centrální banka zmiňující možnost snížení úroků. Ve spojitosti s tím se následně spekuluje i o její kolegyni, tj. australské centrální bance. Celou situaci pak podtrhuje Fed, který v březnu předvedl poměrně citelný holubičí obrat.
Celkově se tak globální měnová politika posouvá holubičím směrem, což vzhledem k světovým nejistotám, od ekonomického zpomalení přes obchodní spory až po brexit, na klidu investorům moc nepřidává. Výsledkem je posun od rizikovějších akcií směrem k bezpečnějším aktivům, jako jsou právě dluhopisy (např. USA, Německo), u kterých tak pozorujeme citelně klesající výnosy.
Co se týče měn, nervozita se v posledních dnech projevuje v posilování bezpečných přístavů, jako je americký dolar, japonský jen či švýcarský frank. Trpí naopak rizikovější měny, zejména rozvojové trhy, jako je jihoafrický rand, turecká lira (zde pozorujeme nárůst nervozity ve spojitosti s volbami) či maďarský forint.
Zvýšenou volatilitu bylo možné ve spojitosti s brexitem pozorovat u libry. Britský parlament během včerejšího hlasování o možných alternativách brexitu, včetně lidového referenda o jakékoliv dohodě s EU či revokace článku 50, nenalezl většinu. Většinově se vyslovil pro odmítnutí odchodu bez dohody, což je však v kurzu libry již částečně započítáno. Vedle toho britská premiérka Mayová nabídla, že pokud parlament podpoří její rozvodovou dohodu s EU, odstoupí ze své funkce. Zároveň pak došlo na odhlasování posunu brexitu z 29. března na 12. duben, což je datum posvěcené lídry EU.
Teď budeme čekat, zda dojde na třetí hlasování o dohodě s EU. Současná situace prozatím nenaznačuje, že by dokument mohl být přijat. Vzhledem k tomu, že nepředpokládáme variantu tvrdého brexitu, přikláníme se k možnosti delšího prodloužení brexitu. Ta by i přes všechna rizika mohla libře přinést alespoň omezené zisky, max. k úrovni 1,350 GBPUSD.
Dnes nás ze zahraničních dat čeká výsledek německé inflace za březen a ukazatele evropské důvěry v oblasti služeb, průmyslu a celkového podnikového klima. V USA pak bude zveřejněno anualizované HDP za 4Q 2018 a kvartální změna jádrového indexu výdajů na spotřebu.
Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1236 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,03 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1227 do 1,1296 EURUSD.*
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.