Americké výnosy rostou rychleji než evropské. Dolar v zisku pod 1,0650 za euro. Koruna ve ztrátě nad 25,25 za euro.

Úrokové sazby začínající šestkou, možná i sedmičkou

Klíčové body

  • ČNB dnes naposledy zasedne ve stávajícím složení bankovní rady.
  • Očekáváme zvýšení úroků minimálně o jeden procentní bod.
  • Koruna bude důvody k posílení hledat velmi těžko.
Zdroj: ČNB

Česká národní banka dnes naposledy zasedne ve stávajícím složení bankovní rady. Doručit by přitom měla další výrazné zvýšení úroků. Hlavní sazba by tak nově mohla začínat číslem šest, ba dokonce možná i sedm.

Nad prognózu centrální banky vyšší inflace, nepolevující výrazné inflační tlaky a slabší koruna. To jsou silné argumenty pro další zvýšení sazeb, které podle nás dosáhne minimálně 100 bazických bodů. Rizika jsou přitom nakloněna na straně ještě větší úpravy, zejména s důrazem na hrozbu odukotvenosti inflačních očekávání.

Ta v případě finančního trhu dosahují 2,3 % na tříletém horizontu. U nefinančních podniků však vzrostla v témže výhledu na téměř 6 %. S nad očekávání vyšší a déle trvající inflací, což odpovídá aktuálnímu výhledu, existuje riziko dalšího posunu těchto očekávání. A tím pádem i potřeba akce ze strany měnové politiky.

Aktuální tržní výhled sazeb zaceňuje pro dnešní zasedání zvýšení sazeb o zhruba 150 bodů. Na horizontu tří a šesti měsíců dokonce vidíme očekávání dalšího možného navýšení úroků. Dle aktuálních dat trh spatřuje možnost, že by úroky ještě na konci roku mohly vzrůst o 25 bazických bodů. Poté by mělo následovat období stability trvající minimálně do přelomu prvního a druhého kvartálu, spíše však až do konce první poloviny roku.

V tomto ohledu je otázkou, jak moc trh chápe současné rozhodování centrální banky. Ta na květnovém zasedání představila simulaci upravující rozhodování na bázi vypuštění současných vnějších cenových tlaků a prodloužení měnověpolitického horizontu o dva kvartály. ČNB se tak v podstatě rozhoduje na základě srovnání doporučení od základního modelu a alternativního. Ten základní ukazuje vrchol sazeb na 8 %, druhý pak potvrzuje vrchol na zhruba současných úrovních.

Očekáváme, že oba modely na základě posledních dat přehodnotí dosavadní úrokový výhled směrem vzhůru. Vysoká spotřebitelská i průmyslová inflace tak patrně povede ke dvěma výrazným doporučením, mezi kterými se bude bankovní rada rozhodovat. Vyšší číslo doručí základní model. ČNB jej pak srovná s alternativou, ke které se na květnovém zasedání přiklonila.

Korunoví obchodníci budou vedle sazeb sledovat i komentáře k intervencím. Z vývoje a volatility kurzu koruny je patrné, že ČNB je na devizovém trhu aktivní a nedovolí koruně oslabit nad hranici 24,75 za euro.

Co by mohlo být pro trh zpočátku složitější, je vyhodnocení obměněné bankovní rady. Aktuální naladění, včetně výše zmiňovaného tržního výhledu sazeb, neočekává úpravy ve stylu snížení úroků. Obměněná rada by tak měla hned na začátku jasně uvést, jak hodlá k inflaci a k intervencím dále přistupovat.

I přesto, že ve druhé polovině roku by se v růstu cen mělo projevit zvýšení sazeb v minulém roce a vyšší srovnávací základna, nad očekávání vyšší inflační tlaky podporují výhled kumulace na vyšších hodnotách než 15 % odhadovaných ČNB, stejně tak i delší dobu, kdy se inflace na těchto úrovní udrží. Bankovní rada by proto zejména s ohledem na riziko odukotvení inflačních očekávání měla dát jasně najevo, že hodná udělat vše, aby kotva vydržela.

S ohledem na tržní výhled sazeb by korunu dnešní rozhodnutí nemělo výrazně překvapit. Vnější tržní prostředí rizikovým měnám příliš nenahrává, korunové ztráty však drží na uzdě centrální banka. K výraznějšímu posílení bude česká měna hledat důvody velmi obtížně. Sazby jsou zřejmě velmi blízko vrcholu aktuálního cyklu. Úrokový diferenciál se tak bude proti USA a eurozóně snižovat, jelikož ECB i Fed budou nadstandardně navyšovat úroky. Do toho je třeba počítat se zhoršeným makroekonomickým prostředím, minimálně z titulu výrazně slabší zahraniční poptávky. Rovněž ani tržní sentiment prozatím neslibuje žádné výrazné zlepšení. I proto budeme nadále sledovat vývoj kurzu v pásmu 24,50 až 24,50 za euro, minimálně během léta. Případné změny výhledových hodnot budou záležet na okolnostech výše zmiňovaných proměnných.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0486 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,75 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0484 do 1,0615 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,70 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,55 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,63 až 24,76 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,24 do 23,62 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistic

Newsletter