USA přišly o nejvyšší hodnocení. Co na to řeknou trhy?

Zdroj: Depositphotos

Ratingová agentura Moody’s jako poslední z hlavní trojice hodnotících agentur snížila rating USA z nejvyššího AAA na Aa1. Stalo se tak po delší době negativního výhledu, k čemuž přispělo současné nedořešení dluhového stropu společně s riziky stále výrazně pro-deficitní americké fiskální politiky. Jakmile chcete snižovat daně v situaci zpomalující ekonomiky, pro vládní rozpočet to není nic pozitivního…

Co čekat od trhů? Zde bych si dovolil citovat známou hlášku z filmu Slavnosti sněženek: „Přátelé, já vopravdu nevim.“ Můžeme si ale zaspekulovat.

Když v roce 2011 snížila nejvyšší rating USA agentura S&P, akcie padaly, index S&P500 si dokonce prošel jedním z největších poklesů od finanční krize. Výnosy ale paradoxně klesly. V roce 2023, když rating snížila agentura Fitch, akcie klesly, ale nešlo o nic dlouhodobého. Výnosy šly nahoru, ale scénář byl stejný jako na Wall Street. Krátkodobá záležitost.

Vždy záleží na okolnostech. A ty, minimálně z mého pohledu, nejsou pro dluhopisový trh nijak příznivé. Zejména na dlouhém konci výnosové křivky, tedy u výnosů dluhopisů nejdelších splatností, protože současné makro prostředí rozhodně není stabilní. To má implikace pro ostatní trhy, kde za mě bude klíčová oblast repo trhu* s ohledem na strategie, jako je basis trade a asset swap spread. U nich s ohledem na financování přes páku může bondový výprodej nadělat paseku se všemi možnými dopady.

Rizika jsou z mého pohledu na straně výprodeje amerického dluhopisového trhu, což by mohlo ještě uspíšit možné napřímení výnosové křivky. Pokud by výprodej měl jít za zahraničím, pro dolar by šlo o riziko oslabení. A taková kombinace by pro akcie nebyla pozitivní.

Anebo to všechno bude jinak. Tradeři ocení zvýšenou volatilitu, dlouhodobí investoři si sedí na rukou. Nakonec tím klíčovým ukazatelem bude vývoj americké ekonomiky…

Zdroj: Bloomberg, Reuters

*Jedním z hlavních problémů je, pokud jsou americké dluhopisy použity například jako kolaterál, který má dané podmínky, že jeho hodnocení nesmí klesnout pod předem nastavený rating. Pokud by se tak stalo, podmínky půjčky nejsou splněny a je třeba sjednat nápravu. Případně se pravidla změní. Taková byla situace například v roce 2011. Tehdy rovněž sehrálo roli, že šlo o první zhoršení hodnocení USA, tudíž byly dopady s ohledem na tržní náladu výrazně větší. V roce 2023 byla situace o poznání klidnější. Podmínky byly upraveny, přičemž agentura Fitch vyslala dostatek signálů, že se downgrade může blížit.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter