Úspěšné IPO! Akcie Fillamenta byly na trhu START přeupsány

AKTUALIZOVÁNO – Akcie firmy Fillamentum byly dnes upsány v plném objemu na trhu START, který nově organizuje pražská burza. Zájem investorů byl větší než upisovaný objem akcií. Cena jedné akcie byla stanovena na úrovni 825 korun. Minimální cena byla před IPO stanovena na 816 korun za akcii. Firma z Hulína upsala pětinu svých akcií za zhruba 24 milionů korun. Manažerem emise byl Roklen Corporate Finance.

„Získané peníze by měly pomoci financovat rozšíření výroby do Spojených států,“ řekl serveru Roklen24 generální ředitel společnosti Fillamentum Josef Doleček.

„Úspěch emise Fillamenutm ukazuje důvěru českých investorů v tuzemské technologické firmy, které touto formou realizují expanzi na zahraničních trzích. Jedná se o ikonický milník, a to jak pro český kapitálový trh, tak pro firmu samotnou. Dopade emise není jen ekonomický, ale také marketingový,“ uvedl Managing Director, Roklen Corporate Finance Jakub Burda.

„Když jsme firmu Fillamentum loni na podzim viděli, tak jsme byli přesvědčeni o tom, že se to povede,“ uvedl šéf pražské burzy Petr Koblic. Dodal, že až na jednu nebo dvě výjimky se dnešní aukce účastnili všichni účastníci burzy. „Hlásíme, že trh je na další emise připraven,“ řekl Koblic.

Jeden z nejbohatších Čechů a zakladatel webového portálu Centrum.cz Ondřej Tomek dnes serveru Roklen24 v reakci řekl, že je nesmírně rád, že to dopadlo dobře. „Dvě klíčové emise se upsaly. Jak jsem se bavil s majiteli firem, tak jsou hodně spokojeni. Je to velký krok pro celou Českou republiku. Může to být začátek trendu, který se projeví v ekonomice a kapitálovém trhu. Jestli mě něco překvapilo, tak asi pomalost bank, u kterých jsem trochu předpokládal, že už dnes budou připraveny na to, aby mohly emise pro své klienty udělat,“ dodal.

 

 

První smlouvu v USA, kde 3D tisk tvoří významnou část světového trhu, firma podepsala v roce 2016. „Tam jsme zjistili, že trh je tak velký a nenasycený, že jsme se na něj začali především mentálně orientovat. Začalo nás zajímat, jaké trendy se líbí ne v Česku a Evropě, ale v USA,“ dodal Doleček.  Mezi odběratele produktů firmy dnes patří také americká armáda.

Z dalších dvou emisí dnes byly upsány akcie výrobce obuvi Prabos. Firma dokázala upsat zhruba třetinu akcií. Společnosti Primoco se akcie v očekávaném objemu upsat nepodařilo.

Dnešním dnem tak vyvrcholilo upisovací období prvních tří společností mířících na trh START Burzy cenných papírů Praha. Společnosti Primoco, Prabos Plus a Fillamentum se naposledy představily potenciálním investorům na společné prezentaci, a završily tak období 14 dnů, během kterých mohli investoři vkládat svoji poptávku na nákup akcií těchto firem.

Fillamentum a.s.
Jako první uzavřela knihu objednávek společnost Fillamentum, která se zabývá výrobou polymerových produktů a do jejíhož výrobního portfolia patří, mimo jiné, struny do 3D tiskáren. Cena za jednu akcii byla stanovena na 825 Kč a společnost upsala celkem 28800 ks nových akcií. Emise vzbudila mezi investory velký zájem a poptávka po akciích společnosti převýšila maximální nabízené množství 1,021x.
Prabos plus a.s.
Druhou firmou, která se ucházela o přízeň investorů byla firma Prabos Plus, tradiční výrobce pracovní a volnočasové obuvi. Cena za jednu akcii byla stanovena na 400 Kč a mezi nové investory bylo prodáno celkem 55 625 ks akcií.
Primoco UAV SE
Jako poslední uzavřela veřejnou nabídku svých akcií společnost Primoco, která se zabývá výrobou bezpilotních letadel. Ačkoliv společnost vzbudila mezi investory velký zájem, nepodařilo se nakonec dosáhnout v tomto upisovacím období na emitentem stanovený cílový objem upisovaných akcií.
 

Newsletter